reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Mocowanie ładunku - zasady

Mocowanie ładunku - zasady

Jak poprawnie zamocować ładunek w naczepie lub samochodzie ciężarowym? Biorąc pod uwagę fakt, że około jedna czwarta wypadków aut ciężarowych wynika ze złego zamocowania ładunku, warto o tym mówić.

Według ekspertów kampanii Green Drive, aż jedna czwarta wypadków z udziałem samochodów ciężarowych jest związana z nieodpowiednim mocowaniem ładunku. To zatrważające dane, bo wydaje się że prawidłowy montaż przewożonego towaru to jedna z podstawowych zasad bezpieczeństwa transportu. Jakich zasad należy przestrzegać montując ładunek w samochodzie ciężarowym lub w naczepie?

1. Kontroluj załadunek pojazdu

Staraj się uczestniczyć przy załadunku. Pamiętaj, że magazynier może nie wiedzieć, jak zachowuje się ładunek w trakcie jazdy. Jeśli nie możesz uczestniczyć przy załadunku koniecznie zaznacz to na liście przewozowym.

2. Skontroluj podłogę przedziału bagażowego przed załadunkiem

Przed umieszczeniem ładunku na pojeździe, upewnij się, że powierzchnia ładunkowa jest czysta i sucha. Usuń mokre i tłuste plamy, ponieważ ładunek będzie się na nich ślizgać.

3. Sprawdź stan techniczny punktów mocujących

Upewnij się, że platforma załadunkowa nie jest uszkodzona, a wszystkie punkty mocowania (np. oczka mocujące) są w dobrym stanie i nadają się do użytku. Jeżeli element mocujący nie jest sprawny - nie da rady utrzymać ładunku.

4. Zabezpiecz opakowania ładunku

Sprawdź, czy ładunek został odpowiednio przygotowany np. zabezpieczony przed rozsypywaniem się lub usztywniony. Przygotuj ładunek tak, żeby aby można było go poprawnie zamocować.

5. Dostosuj mocowanie ładunku do rodzaju nawierzchni drogowej

Dostosuj mocowanie do warunków, jakie napotkasz w podróży. Jeżeli wiesz, że droga będzie wyboista największy nacisk połóż na to, żeby ładunek nie podskakiwał. Duża liczba wzniesień i zakrętów wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed przemieszczaniem się ładunku.

6. Korzystaj z akcesoriów do montażu ładunku

Używaj wyposażenia dodatkowego, takiego jak maty antypoślizgowe, przekładki, taśmy, listwy kątowe, jeże, listwy blokujące i wiele innych sprzętów. Korzystaj ze wszystkich, które uważasz za przydatne. Nie zastępuj ich zamiennikami „domowej roboty”.

7. Skontroluj stan pasów mocujących

Upewnij się, że wyposażenie którego chcesz użyć, jest sprawne. Pamiętaj, że przetarty pas może się urwać, a uszkodzone ogniwo w łańcuchu to pęknięty łańcuch. Również zatłuszczona mata antypoślizgowa nie spełni swojego zadania.

8. Zadbaj o stabilność ładunku

Poprawnie zamocowany ładunek nie ma prawa się przesuwać, przetaczać, przemieszczać, podskakiwać, przewracać i rozsypywać. Nie może ulec uszkodzeniu w trakcie jazdy, spaść z pojazdu lub zagrażać bezpieczeństwu.

9. Dobierz odpowiednie mocowanie

Stosuj odpowiednie mocowanie dla konkretnego typu ładunku. Zwróć uwagę, żeby mocowanie nie powodowało uszkodzeń ładunku i naczepy. Uwzględnij też liczbę zabezpieczeń niezbędną do unieruchomienia ładunku.

10. Zrób przegląd mocowania po przejechaniu kilku kilometrów

Sprawdzaj stan ładunku podczas jazdy. Po pierwszych kilku kilometrach upewnij się, że ładunek jest stabilnie zamocowany. Ponowne kontrole rób po każdym przeładunku, nietypowym zdarzeniu (gwałtowne hamowanie, ostry zakręt) i na każdym postoju. Zwróć uwagę, czy po rozładowaniu części ładunku towar, który będzie jechać dalej, jest nadał poprawnie zamocowany. Upewnij się też, czy podczas podróży nie został uszkodzony żaden element mocujący.

Źródło: Materiały kampanii Green Drive

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jedna czwarta wypadków z udziałem ciężarówek jest skutkiem źle zamocowanego ładunku
Jedna czwarta wypadków z udziałem ciężarówek jest skutkiem źle zamocowanego ładunku

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama