| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Leasing samochodów od zagranicznej firmy, a VAT

Leasing samochodów od zagranicznej firmy, a VAT

Czy leasingując samochody ciężarowe od niemieckiej firmy, która nie ma przedstawicielstwa w Polsce będziemy otrzymywali faktury zawierające niemiecki VAT?

Planujemy podpisać z podmiotem mającym siedzibę na terytorium Niemiec, umowę, na podstawie której kontrahent nieposiadający w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności, będzie świadczył na rzecz naszej Spółki usługi leasingu operacyjnego samochodów ciężarowych. Czy w takim przypadku leasingodawca będzie wystawiał na naszą rzecz faktury zawierające niemiecki podatek VAT?

Spółka będzie nabywać od zagranicznego podmiotu usługi leasingu środków transportu. Ponieważ stronami umowy będą podmioty z dwóch różnych państw należy wskazać miejsce świadczenia (opodatkowania) wskazanej usługi na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT).

Jak wynika z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania. Od powyżej zasady ustawodawca przewidział pewne odstępstwa, jednak nie znajdą one zastosowanie w rozpatrywanej sprawie. Tym samym miejscem (krajem) opodatkowania usług leasingu samochodów będzie terytorium Polski. Zatem zagraniczny leasingodawca nie powinien dokumentować opisanych usług za pomocą faktur zawierających niemiecki podatek VAT.

W tym przypadku obowiązek rozliczenia podatku VAT będzie spoczywał na Spółce. Czynności te po stronie Spółki będą stanowiły import usług. Jak czytamy bowiem w art. 2 pkt 9 ustawy o VAT, przez import usługi należy rozumieć świadczenie usługi z tytułu którego podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy. Z kolei w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju.nie posiada w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Podsumowując Spółka nabywając usługi leasingu samochodów od niemieckiego kontrahenta zobowiązana będzie do rozliczenia przedmiotowych transakcji jako tzw. import usług.

Tekst: Małgorzata Breda, doradca podatkowy, kierownik zespołu VAT ECDDP Sp. z o.o.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »