| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Analiza danych z floty samochodowej - zyski

Analiza danych z floty samochodowej - zyski

Analizując dane płynące z floty samochodowej można solidnie zrestrukturyzować procesy biznesowe. Jakie korzyści płyną z analizy danych floty samochodowej?

Szeroką wiedzę o statusie floty samochodowej daje telematyka – lokalizacja GPS „obudowana” systemem analitycznym do zarządzania. Intuicja, „kartkowe rozliczenia” lub nawet „prosty monitoring” to dla firmy chcącej optymalizować koszty droga donikąd.

Samochód służbowy generuje średnio tysiąc rekordów dziennie – wynika z analizy firmy Finder S.A., operatora autorskiej platformy lokalizacyjnej Finder Online. Rekord to dane informujące m.in. o stanie paliwa, współrzędnych pojazdu, obrotach silnika, czasie otwarcia i zamknięcia drzwi czy temperaturze w ładowni samochodu. Ze względu na różnorodność użytkowników platformy Finder Online – wśród których są zarówno firmy posiadające kilka samochodów, jak i posiadające flotę kilkuset pojazdów - są to dane uśrednione dla typowego samochodu firmowego.

Dane, które dostarcza nowoczesny system lokalizacyjny są pomocne w podjęciu decyzji o ewentualnym skorygowaniu nieefektywnych założeń współpracy z partnerami biznesowymi.

Czasami okazuje się, że firmowa flota pracuje na pełnych obrotach tylko przez trzy dni w tygodniu, ponieważ najważniejsi kontrahenci życzą sobie dostaw tylko przez owe trzy dni. Firma staje przed dylematem - powiększać nie w pełni efektywną flotę czy zrezygnować z pozyskiwania nowych klientów. Tymczasem dzięki dostępowi do danych pozwalających na szeroki ogląd sytuacji floty, zarządzający firmą mogą skorygować swoją ofertę i np. zdecydować się na rozłożenie dostaw na wszystkie dni tygodnia, w zamian oferując swoim najważniejszym kontrahentom odpowiednie systemy rabatowe.

Skuteczna weryfikacja procesów biznesowych nie byłaby możliwa bez funkcji analitycznych oferowanych przez najlepsze systemy telematyczne do zarządzania flotą.

- Systemy takie mogą analizować i kontrolować bardzo wiele parametrów – mówi Piotr Jakubowski, prezes firmy Finder S.A., lidera rynku takich rozwiązań. - Poza najczęściej wykorzystywanymi funkcjami jak rejestrowanie czasu pracy, tras i prędkości przejazdów, zużycia paliwa, tankowań, liczby i czasu wizyt handlowych, zaawansowane programy umożliwiają współdziałanie z systemami nawigacji przy planowaniu optymalnych tras przejazdów, przekazywanie zleceń, informowanie o wjeździe lub wyjeździe ze strefy załadunku, przekazywanie danych o zamówieniach i stanach magazynowych. Liczba funkcji wypełnianych przez podobne programy stale wzrasta wraz z nowymi potrzebami użytkowników – podkreśla Piotr Jakubowski.

Na podstawie realnych informacji o kosztach i osiąganych efektach możliwa jest skuteczna optymalizacja procesów w całej firmie. Skala korzyści jest zależna od specyfiki firmy – liczby i rodzaju pojazdów, obszaru działania, charakterystyki dostaw, struktury ponoszonych kosztów, itp. Doświadczenia użytkowników Finder Online pokazują, że wdrożenie systemu w firmowej flocie przynosi średnio kilkaset złotych oszczędności miesięcznie na jeden pojazd.

Źródło: Materiały prasowe Finder S.A.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »