reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Samochód służbowy - obowiązki użytkownika

Samochód służbowy - obowiązki użytkownika

Samochód służbowy jest traktowany przez pracodawców jako dodatkowy bonus dla pracownika. Tymczasem z użytkowaniem auta służbowego wiążą się obowiązki.

Instytucja samochodu służbowego zadomowiła się w realiach polskich firm kilkanaście lat temu. W krajach Europy Zachodniej nie jest to aż tak popularny sposób doceniania pracowników. Tam większy nacisk kładzie się na bezpośrednie wynagrodzenie. Bo, czy samochód służbowy jest dla pracownika bonusem, można dyskutować. Z jednej strony z użytkowaniem samochodu służbowego wiąże się wygoda i brak kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem samochodu. Z drugiej strony mało jest pracowników, którzy zamiast samochodu służbowego nie woleliby dostać kwot, które firma wydaje rocznie na obsługę ich auta na konto w postaci zwiększonego wynagrodzenia. Firmy na tym korzystają, bo zamiast realnie wynagradzać pracownika zwiększają swój majątek i jednocześnie generują koszty, o które pomniejszają swoje podatki.

W wielu przypadkach podstawowym obowiązkiem pracownika posiadającego samochód służbowy jest utrzymanie go w czystości. Ale bywa i tak, że pracownicy nie wywiązują się z tego obowiązku. Żeby uniknąć tego typu problemów można kupić karnetów na myjnie – ogólnie dostępnych na większych stacjach paliw. Poruszając temat obowiązków użytkownika pojazdu służbowego warto zwrócić uwagę na kwestie techniczne. Chodzi tutaj przede wszystkim o sposób eksploatacji auta. Niewątpliwie znaczenie ma kultura jazdy czy stosowanie się do zasad eco drivingu, który znacznie wpływa na redukcję kosztów związanych ze zużyciem paliwa. Do obowiązków pracowników często należy też kontrola stanu płynów czy też ich uzupełniania np. płyn do spryskiwaczy.

W przypadku postępowania sprzecznego z umową czy regulaminem użytkowania samochodu służbowego pracownik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za powstałe zaniedbania. Efektywnemu funkcjonowaniu floty może pomóc wdrożenie systemu kar i nagród oraz środków dyscyplinujących, co może znacznie wpłynąć na zmniejszenie strat powstających w wyniku codziennego użytkowania aut służbowych. W przypadku wyrządzenia szkody pracownik może zostać zobowiązany do jej naprawienia, utracić prawo do użytkowania samochodu służbowego czy też otrzymać zakaz korzystania z auta w celach prywatnych. – Wprowadzając system nagród pracodawca zyskuje możliwość motywacji pracowników do odpowiedniego wypełniania obowiązków i dbania o powierzone im auto w należyty sposób – mówi Małgorzata Słodownik manager działu handlowego monitoringu pojazdów Flotis.pl. – Idąc tym tropem, do naszego systemu monitoringu pojazdów wprowadziliśmy funkcjonalność asystenta kierowcy, który informuje m. in. o sytuacji na trasie, fotoradarach, kontrolach drogowych czy też aktualnych czasach przejazdu – dodaje M. Słodownik. Warto dodać, że pracodawca może także w ramach nagrody np. zmienić auto na lepszy model, dać prawo wyboru samochodu służbowego czy też dać prawo pierwokupu przy odsprzedaży auta.

Źródło: Materiały prasowe Flotis.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama