| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Koniec z oszustwami? Od lipca zmiana ustawy o VAT

Koniec z oszustwami? Od lipca zmiana ustawy o VAT

Najnowsze zmiany w ustawach o VAT oraz Ordynacja Podatkowa ma wyeliminować zjawisko wprowadzania do obrotu paliw bez zapłaty za nie należnego podatku VAT. Przez takie działanie, cena oferowanego paliwa może być niższa od rynkowej.

Według informacji portalu E-petrol Ministerstwo Finansów ma zamiar walczyć z oszustwami obarczając odpowiedzialnością za niezapłacony VAT także firmy, które działają uczciwie, a które na którymś etapie nabyły i sprzedały paliwo, od którego ktoś wcześniej nie odprowadził podatku VAT.

Dotychczas popularnym oszustwem jest wprowadzenie do obrotu paliwa, od którego firma (mimo obowiązku) nie płaci VAT. Następne podmioty, które to paliwo kupują i sprzedają, już VAT płacą. Dzięki niezapłaceniu VAT przez podmiot, który wprowadził paliwo do sprzedaży, cena może być niższa niż przeciętna rynkowa.

Według projektu, Minister Finansów chce by w przypadku wykrycia takiego procederu wszystkie firmy mające do czynienia ze sprzedażą paliwa były obarczone odpowiedzialnością za niezapłacony podatek jeżeli okaże się, że mogły mieć przypuszczenia co do tego, że biorą udział w tzw. transakcji karuzelowej. 

Dodatkowo ustawodawca określił listę towarów wrażliwych, którymi handel ma być objęty nowymi obostrzeniami. Według zamysłu, firmy które dokonają sprzedaży towarów wrażliwych na kwotę większą niż 10 tys. zł nie będą mogły rozliczać się z VAT kwartalnie. Według informacji portalu E-petrol zmiany mają wejść w życie od 1-go lipca 2013 r.

Tekst: Tomasz Korniejew, źródło: E-petrol.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe AGbiuro Adam Giedrojć

Nowoczesne biuro rachunkowe z profesjonalną obsługą małych i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »