| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Kto może prowadzić samochód służbowy?

Kto może prowadzić samochód służbowy?

Żeby zgodnie z przepisami prowadzić samochód służbowy, nie wystarczy posiadać uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Równie istotne są wyniki badań lekarskich.

Osoby posiadające ważne prawo jazdy, czyli uprawnienia do prowadzenia pojazdu nie w każdym przypadku mogą zgodnie z prawem poprowadzić pojazd. Otóż prawo rozróżnia sytuację, w której przysłowiowa Pani bądź Pan Kowalscy kierują samochodem np. do prowadzenia którego wystarczy kategoria B prawa jazdy.

Jeżeli prowadzą samochód jako osoby prywatne, wtedy uprawnienia kat. B są wystarczające. Ale jeżeli pracodawca upoważnił ich w umowie o pracę do wykorzystywania w ramach obowiązków służbowych samochodu służbowego, wtedy sam dokument z wydziału komunikacji jest niewystarczający. I nie chodzi w tym przypadku o zawodowych kierowców.

Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca ma prawo rozwiązać umowę z pracownikiem, który nie ma orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania określonej w umowie pracy. Pracodawca ma obowiązek poinformować lekarza medycyny pracy o wszystkich obowiązkach, które będzie wykonywał pracownik, w tym o częstotliwości wykorzystywania przez pracownika samochodu służbowego. I to nawet w przypadku, gdy pracownik będzie korzystał z samochodu służbowego sporadycznie. Co ciekawe restrykcje te obowiązują nie tylko pracowników zatrudnionych na etatach lecz także pracowników zatrudnionych na podstawie umów zlecenia, czy o dzieło.

Lekarz medycyny pracy mając na uwadze konieczność prowadzenia pojazdu przez pracownika zazwyczaj na początku skieruje go na badania okulistyczne oceniające m. in. widzenie zmierzchowe, zjawisko olśnienia, postrzeganie barw i widzenie stereoskopowe. oprócz tego nie mniej istotne będą badania pod kątem występowania cukrzycy i epilepsji. W myśl przepisów pracodawca nie może pozwolić na prowadzenie samochodu osobie, u której w ciągu ostatnich dwóch lat wystąpił atak padaczki. Chorujący na cukrzycę, aby móc kierować samochodem są zobowiązani przedstawić opinię specjalisty diabeteloga, przeprowadzać regularne badania lekarskie (leczenie musi być udokumentowane) oraz monitorować poziom glukozy we krwi, a także być świadomymi ryzyka wystąpienia hipoglikemii (zwłaszcza utraty przytomności).

Badania lekarskie powinny być przeprowadzane w czasie pracy i w przypadku pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę koszt badań ponosi pracodawca. Z kolei pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło powinni zapłacić za badania sami lub porozumieć się z pracodawcą, żeby to on pokrył koszty badań.

Opracował: Tomasz Korniejew

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK