REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od przyszłego roku zmienią się zasady opodatkowania leasingu oraz nabywania i użytkowania samochodów osobowych w firmach

Od przyszłego roku zmienią się zasady opodatkowania leasingu oraz nabywania i użytkowania samochodów osobowych w firmach / Fot. Fotolia
Od przyszłego roku zmienią się zasady opodatkowania leasingu oraz nabywania i użytkowania samochodów osobowych w firmach / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przyszłoroczne zmiany dotyczące leasingu samochodów osobowych dotkną wiele firm w Polsce, dlatego warto się z nimi zapoznać już teraz.

Zmiany w zakresie leasingu

W przypadku aut używanych tylko firmowo kosztem będzie nadal 100% wydatków eksploatacyjnych m.in. paliwo. Jeśli auta użytkowane są firmowo i prywatnie zarazem kosztem będzie 75% wydatków eksploatacyjnych. Podniesiony ma zostać limit amortyzacji w przypadku nabycia samochodu  osobowego o wartości do kwoty 150 tysięcy złotych dla pojazdów spalinowych i hybrydowych oraz 225 tysięcy złotych dla pojazdów elektrycznych. Limitem tym zostanie objęty też leasing operacyjny aut osobowych, który obecnie limitu nie ma. Ponadto wydatki związane z leasingiem nie będą objęte limitem 75% zaliczenia w koszty, ale jeśli w racie leasingowej znajdują się opłaty eksploatacyjne to ta część raty limitem 75% będzie objęta. Zmiany mają wejść w życie od stycznia przyszłego roku.

REKLAMA

Kto zyska, a kto straci na nowych zasadach?

Zmiany dotkną wszystkich przedsiębiorców, którzy w ramach swojej działalności gospodarczej wykorzystują samochody osobowe. Stracą w tym przypadku osoby, które auta osobowe wykorzystują również do celów prywatnych. Od stycznia będą mogli bowiem zaliczać w koszty uzyskania przychodu tylko 75% wydatków eksploatacyjnych, a więc paliwa, opłaty autostradowe, części zamienne itd. Oznacza to w praktyce wzrost podstawy do opodatkowania. Zmiana ta dotyczy wszystkich osób, a więc nie tylko tych, które w przyszłym roku zdecydują się na leasing samochodu osobowego. Ponadto przedsiębiorcy, którzy po 1 stycznia 2019 roku wezmą w leasing samochód droższy niż 150 tysięcy złotych muszą liczyć się z tym, że kosztem uzyskania przychodu będzie dla nich tylko ta część czynszu inicjalnego i każdej raty, która proporcjonalnie do ceny auta nie przekracza 150 tysięcy złotych. W przypadku aut elektrycznych jest to 225 tysięcy złotych.  Na zmianach zyskają przedsiębiorcy, którzy posiadają lub mają zamiar nabyć czy wziąć kredyt na samochód osobowy w przedziale cenowym 86-150 tysięcy złotych. To wszystko za sprawą podniesienia limitu amortyzacji aut osobowych z obecnej stawki 20 tysięcy euro.\

Leasing na starych zasadach

Co istotne, umowy zawarte przed 1 stycznia przyszłego roku będzie można zaliczać wciąż w koszty na starych zasadach,  a więc bez uwzględniania limitu 150 tysięcy złotych. Jednak nie mogą być one już zmieniane czy odnawiane. Wówczas będzie konieczność przejścia na nowe zasady. Nowych przepisów nie muszą natomiast obawiać się osoby, które chcą w leasing wziąć auto o wartości do 165470 zł brutto. Skąd taka kwota, skoro w ustawie mowa o 150 tysiącach złotych? Warto bowiem pamiętać o możliwości odliczenia 50% VAT. Zatem na limit 150 tysięcy złotych składa się cena netto auta i nieodliczona część VAT. Dotyczy to podatników VAT, którzy użytkują samochód w sposób mieszany, a więc prywatnie i firmowo. Dla nievatowców pozostaje próg na poziomie 150 tysięcy złotych brutto. W przypadku vatowców, którzy auto użytkują jedynie służbowo i odliczają 100% VAT progiem zaliczenia w koszty jest kwota 150 tysięcy złotych netto.

Kiedy warto pospieszyć się z leasingiem?

Niewątpliwie zmiany uderzają przede wszystkim w osoby, które leasingują bardzo drogie samochodu. Aby uniknąć przejścia na nowe przepisy należy umowę leasingową podpisać jeszcze w tym roku. Co ciekawe, znaczenia nie ma już data odebrania samochodu. Podkreślają to sami eksperci z resortu finansów. Jeśli więc ktoś ma w planach leasing drogiego auta powinien się z tą decyzją zdecydowanie pospieszyć.

Źródło www.cls.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA