reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Usługi kurierskie > Poczta Polska jest operatorem wyznaczonym do 2025 r.

Poczta Polska jest operatorem wyznaczonym do 2025 r.

Poczta Polska już oficjalnie jest operatorem wyznaczonym do świadczenia usługi powszechnej w latach 2016 - 2025.

Decyzją prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Poczta Polska została oficjalnie pocztowym operatorem wyznaczonym na lata 2016-2025 - poinformował we wtorek UKE. Wybór ten był formalnością, ponieważ jedyny konkurent Poczty - PGP - odpadł z konkursu 20 maja.

Zobacz też: Poczta Polska wygrała kontrakt na obsługę Sejmu

Poczta Polska oficjalnie operatorem wyznaczonym

W ogłoszonym 30 grudnia ub.r. konkursie na pocztowego operatora wyznaczonego do świadczenia usługi powszechnej w latach 2016-2025, startowało dwóch operatorów pocztowych - obecnie pełniąca tę funkcję Poczta Polska (PP) oraz Polska Grupa Pocztowa. Wybór PP został przesądzony w związku z odrzuceniem przez komisję konkursową 20 maja oferty Polskiej Grupy Pocztowej - wskutek niespełnienia wymogów formalnych. W związku z tym PP jako jedyna została zakwalifikowana do drugiego etapu konkursu, w którym badana była merytoryczna zawartość ofert.

Jak poinformował w komunikacie organizujący konkurs Urząd Komunikacji Elektronicznej, oferta Poczty w drugim etapie uzyskała wynik 210 na 220 możliwych do uzyskania punktów.

UKE dodał również, że komisja konkursowa badała ofertę Poczty Polskiej, mając na uwadze: zachowanie ciągłości świadczenia usług, zapewnienie odpowiedniego czasu przebiegu przesyłek pocztowych oraz dostępności usług, koszt świadczenia usług powszechnych przedstawiony przez operatora, zapewnienie rentowności świadczenia usług, zdolności do wykonywania zadań na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz zdolność ekonomiczną i techniczną do świadczenia usług powszechnych.

Poczta Polska na mocy decyzji prezes UKE pełni funkcję pocztowego operatora wyznaczonego od 2013 r., a dzięki wygranemu konkursowi zachowa ją do 31 grudnia 2025 r.

Zobacz też: Nowatorskie systemy do nadawania i śledzenia przesyłek kurierskich

Obowiązki operatora wyznaczonego

Obowiązek wybrania operatora wyznaczonego nakłada na kraje członkowskie Unia Europejska. Celem jest zapewnienie obywatelom dostępu - na liberalizującym się rynku pocztowym - do wysokiej jakości usług, świadczonych po przystępnych cenach, na takich samych zasadach na terenie całego kraju. Do końca br. funkcję operatora wyznaczonego także pełni Poczta Polska.

Do obowiązków pocztowego operatora wyznaczonego do świadczenia usługi powszechnej zalicza się m.in.: świadczenie usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym, obejmującym przesyłki listowe do 2 kg, paczki na terenie Polski do 10 kg oraz zagranicznych do 20 kg, a także paczki dla ociemniałych.

Ponadto jest on zobowiązany do posiadania odpowiednio gęstej sieci placówek pocztowych, świadczenia usługi odbierania i dostarczania listów i paczek przez minimum pięć dni w tygodniu, zapewnienia dostępu do poczty dla osób niepełnosprawnych, współdziałania ze strukturami państwowymi w sytuacjach kryzysowych, organizowania poczty polowej itp. (PAP)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama