| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Usługi kurierskie > Nadawco - sprawdzaj dokładnie co nadajesz przesyłką kurierską!

Nadawco - sprawdzaj dokładnie co nadajesz przesyłką kurierską!

Są towary, które ze względu na specyfikę lub nietypowe wymiary, wymagają specjalnych warunków transportu. Są takie, których ze względu na obostrzenia prawne i regulacje firm kurierskich, nie można przesyłać.

Towary podwójnego zastosowania

To substancje chemiczne, mikroorganizmy, bakterie, toksyny oraz urządzenia i technologie, które mogą mieć zastosowanie w produkcji lub rozwoju broni chemicznej lub biologicznej, towary i technologie istotne dla jądrowego cyklu paliwowego oraz dla wytwarzania jądrowych urządzeń wybuchowych czy technologie rakietowe. Zgrupowane są w 9 kategoriach, m.in. elektronika, komputery, urządzenia okrętowe czy czujniki i lasery. Są one objęte Międzynarodowym Systemem Kontroli Obrotu, a ich transport jest ściśle nadzorowany. W Polsce zezwolenia na ich obrót wydaje Departament Kontroli Eksportu Ministerstwa Gospodarki.

Firma transportowa musi spełniać ściśle określone warunki, potwierdzone uzyskaniem certyfikatu WSK (WSK - Wewnętrzny System Kontroli). Od wielu lat jako DHL Express, posiadamy taki certyfikat. W tym zakresie współpracujemy z organami i służbami państwowymi. Mamy też certyfikowanych specjalistów i audytorów wewnętrznych WSK. Co roku przechodzimy audyty zewnętrzne, po zaliczeniu których certyfikat jest przedłużany.

Odpowiedzialność firmy kurierskiej

W przypadku transportu rzeczy wyłączonych z przewozu firma kurierska nie ponosi odpowiedzialności za utratę lub uszkodzenie przesyłki. Wszelkie konsekwencje wynikające z przewozu takiej przesyłki ponosi jej nadawca. Mamy też przygotowane procedury postępowania w przypadku wykrycia takiej zawartości.

Jakie, to zależy od tego, co to jest. Najczęściej są powiadamiane właściwe służby i organa ścigania. Stało się tak na przykład kiedy w czasie rozładunku w jednym z naszych terminali z przesyłki wypełzł wąż. Jej nadawca nie wziął pod uwagę także tego, że w ten sposób naraził na niebezpieczeństwo zarówno naszych pracowników i kurierów jak i transportowane nielegalnie zwierzę. Zanim przygotujemy przesyłkę do wysyłki warto wziąć pod uwagę i ten aspekt.

*IATA - International Air Transport Association - Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych
** ICAO - International Civil Aviation Organisation - Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego
*** ADR - umowa europejska dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK