reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Usługi kurierskie > Zwrot towarów - Jak to zorganizować

Zwrot towarów - Jak to zorganizować

Nowoczesna obsługa po sprzedażowa obejmuje naprawy pogwarancyjne, wymianę towarów czy logistykę części zamiennych i eksploatacyjnych. Dobrze opracowana strategia zwrotów pomaga firmom w najlepszy sposób wykorzystać ich zasoby i możliwości pracowników, co może wpłynąć także na zwiększenie sprzedaży.

Usługi zwrotne umożliwiają zainicjowanie odbioru, a tym samym dają kontrolę nad procesem zwrotu od samego początku. Po otrzymaniu zlecenia kurier przyjedzie we wskazane miejsce, umieści etykietę zwrotną na paczce, która ma zostać zwrócona i zabierze przesyłkę do dalszej dystrybucji.

Podstawowym elementem, na którym opiera się proces zwrotów, jest opatrzona kodem kreskowym etykieta zwrotna. Umożliwia ona nadanie przesyłek, monitorowanie zwracanych towarów, a także zapewnia dotarcie przesyłek do miejsca docelowego.

Etykieta taka generowana jest przez Klienta, który jest odbiorcą przesyłki lub stroną trzecią i można ją przygotować i dostarczyć do Nadawcy na dwa sposoby:

  • Elektroniczna etykieta zwrotna – etykieta wysyłana jest do klienta (zwracającego towar) pocztą elektroniczną. Klient może następnie wydrukować etykietę, dołączyć ją do paczki i zlecić jej odbiór UPS.
  • Drukowana etykieta zwrotna – etykieta zwrotna może być wcześniej wydrukowana i dołączona do nadawanej przesyłki lub wysłana oddzielnie. Po jej otrzymaniu klient dołącza ją do paczki i zleca odbiór UPS.

Rozbudowaną ofertę usług zwrotnych stanowią usługi kontraktowe. Pozwalają one na realizację specjalnych potrzeb charakterystycznych dla branży reprezentowanej przez klienta. Usługi kontraktowe opracowane są z myślą o pilnych zwrotach lub przesyłkach o wysokiej wartości.

Przykładami rozszerzenia podstawowej oferty w przypadku UPS są usługi UPS Returns® Exchange i UPS Returns® Pack&Collect. W przypadku tej pierwszej, kurier dostarcza towar na wymianę, odbierając jednocześnie zwracany produkt. Cały proces usprawniany jest dzięki ponownemu wykorzystaniu opakowania towaru. Klient ma możliwość jego stałego monitorowania.

W usłudze UPS Returns Pack and Collect – zapewniona jest możliwość odbioru zwracanych towarów z określonego miejsca i w dogodnych ramach czasowych. Kurier pojawia się ze specjalnie zaprojektowanym opakowaniem, sprawdza czy zwracany towar jest tym, który ma zostać oddany, a następnie towarzyszy klientowi podczas pakowania.

Jak przygotować przesyłkę zwrotną? 

Użytkownik przygotowujący przesyłkę zwrotną może to zrobić np. poprzez konto klienta na stronie www. Etapy przygotowania przesyłki obejmują: 

  • Wprowadzenie danych adresowych i informacji o płatnościach. Firma UPS umożliwia kilka opcji uiszczenia opłaty za wysyłkę zwrotną. Jej koszty może pokrywać nadawca, odbiorca lub trzeci płatnik.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Ekspert w dziedzinie ociepleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama