reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Usługi kurierskie > Jak wypełnić krajowy list przewozowy w usłudze kurierskiej

Jak wypełnić krajowy list przewozowy w usłudze kurierskiej

Krajowy list przewozowy stanowi dowód zawarcia umowy na realizację usługi kurierskiej na terenie Polski. Jakie są najważniejsze części tego dokumentu. Przedstawiamy opis każdego z nich.

Najpełniejszą definicję omawianego dokumentu w usłudze kurierskiej stanowi regulamin świadczenia usług realizowanych przez firmę X-press couriers Sp. z o.o..

Regulamin obowiązuje od pierwszego września 2009. Zgodnie z nim list przewozowy w usłudze kurierskiej jest dowodem zawarcia umowy, którego podpisanie przez nadawcę potwierdza m.in. znajomość warunków świadczenia usług kurierskich, zasad odpowiedzialności, które z momentem podpisania stają się wiążące dla stron.

Celem poniższego artykułu jest poszerzenie wiedzy na temat warunków świadczenia usług przez firmy kurierskie działające na polskim rynku.

Nadawca i odbiorca przesyłki

„Nadawca przesyłki” oznacza osobę (fizyczną lub prawną), której nazwisko lub nazwę naniesiono na liście przewozowym jako nadawcę.

Najczęściej jest to podmiot zlecający wykonanie usługi kurierskiej. Głównymi danymi, które identyfikują nadawcę są: nazwisko osoby wysyłającej przesyłkę w imieniu nadawcy, numer telefonu oraz pełny adres siedziby osoby będącej nadawcą przesyłki. Nadawca powinien jak najdokładniej podać dane odbiorcy przesyłki.

Minimalizuje to ryzyko błędnego doręczenia wysyłanego towaru. Pojęcie „odbiorca” oznacza osobę fizyczną lub prawną, której nazwisko lub nazwę naniesiono na liście przewozowym jako odbiorcę.

Niezbędnymi danymi są: nazwisko odbiorcy, numer telefonu oraz jego pełny adres. Ważny jest prawidłowy kod pocztowy, według którego kierowane są przesyłki w sortowni firmy kurierskiej. 

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama