REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas dostawy przesyłki kurierskiej - na co zwrócić uwagę

Tomasz Dobczyński
fot. DHL
fot. DHL
Ruediger Nehmzow

REKLAMA

REKLAMA

Czas realizacji usługi kurierskiej różni się w zależności od jej zasięgu geograficznego. Odbiorca paczki lub przesyłki może znajdować się względem miejsca nadania w tym samym mieście, nawet na sąsiedniej ulicy, jak również w innym kraju czy nawet kontynencie. W skrajnym przypadku czas doręczenia paczki lub przesyłki na sąsiednią ulicę i do innego kraju może być taki sam.

Usługa kurierska jest uznana za usługę ekspresową, dlatego jej najmocniejszym filarem jest skrócony do minimum czas doręczenia. Na całkowity czas realizacji składają się następujące elementy: 

REKLAMA

  • czas odbioru paczki lub przesyłki przez kuriera w miejscu nadania włącznie z czasem obsługi dokumentów,
  • czas przewozu (zawiera czas wszystkich operacji związanych z przejściem ładunku przez sortownię firmy kurierskiej plus czas samego transportu),
  • czas wydawania paczki lub przesyłki osobie odpowiedzialnej w miejscu doręczenia (włącznie z czasem obsługi dokumentów).

Przesyłka na rynku lokalnym

REKLAMA

Czas odbioru paczki lub przesyłki przez kuriera w miejscu nadania oraz czas wydawania jej odbiorcy są stałe - niezależnie od zakresu geograficznego usługi kurierskiej. Powyższe aktywności wymagają określonej liczby czynności kuriera, które prowadzą do zlokalizowania miejsca nadania lub odbioru, uzgodnienia z osobą odpowiedzialną szczegółów odbioru towaru, przekazania odpowiednich instrukcji oraz podpisania listu przewozowego.

Zbiór powyższych czynności jest powtarzalny, a czasy ich realizacji zwykle stałe. W związku z tym, kluczowym składnikiem zwiększającym lub skracającym całkowity czas realizacji usługi kurierskiej jest jego „środkowy” składnik, czyli czas przewozu.

Ten składnik jest silnie związany z odległością pomiędzy miejscem nadania i odbioru paczki lub przesyłki. Stąd obserwujemy na rynku podział usług na: miejskie - świadczone w granicach administracyjnych miasta, w której nadawana i odbierana jest paczka lub przesyłka, podmiejskie - świadczone na terenach oddalonych od granic administracyjnych miasta, z którego nadawana jest paczka lub przesyłka o maksymalnie 45 kilometrów, krajowe - świadczone na terenie całej Polski, międzynarodowe lotnicze - świadczone w sytuacji, gdy punkt nadania i odbioru znajdują się w dwóch różnych krajach a przewóz z kraju do kraju realizowany jest za pomocą transportu lotniczego oraz międzynarodowe ekonomiczne świadczone w sytuacji, gdy punkt nadania i odbioru znajdują się w dwóch różnych krajach a przewóz z kraju do kraju realizowany jest za pomocą transportu drogowego. 


Usługa miejska może być realizowana w dwóch trybach: standardowym i ekspresowym. Średni czas realizacji usługi miejskiej w trybie standardowym określony jest na 3 godziny od momentu odbioru paczki lub przesyłki przez kuriera. Jeśli przesyłka jest pilniejsza, istnieje możliwość przyspieszenia poprzez wybranie opcji „ekspres”. Średni czas wynosi od 60 do 120 minut od momentu odbioru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przesyłki kurierskie: Usługa podmiejska

Czas usługi podmiejskiej jest mocno uzależniony od odległości miejscowości doręczenia od granic administracyjnych miasta, w którym paczka lub przesyłka została nadana. Przyjmując wariant maksymalny, kiedy odległość wynosi do 45 km, należy oczekiwać średnio 5 godzin na doręczenie. Jeśli odległość jest większa od 45 kilometrów, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że nadana paczka lub przesyłka zostanie zakwalifikowana w tym wypadku jako krajowa. Istnieją możliwości doręczenia w sobotę lub w Niedzielę i Święta, jednak jest to opcja dodatkowa, która wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty.

Przesyłki kurierskie: Usługa międzynarodowa i UE

REKLAMA

Czas usług międzynarodowych zależy najmocniej od odległości pomiędzy punktem nadania i odbioru. Tryb lotniczy jest trybem ekspresowym, w którym do fazy przewozu między krajami wykorzystywana jest flota samolotów transportowych. Jeśli chodzi o Unię Europejską, to czasy doręczenia w trybie lotniczym są w znakomitej większości analogiczne do usługi krajowej, jest to jeden dzień roboczy.

Dostawy do przykładowych krajów będących poza UE na przykładzie DHL Express to: Norwegia do 2 dni roboczych, Rosja – od 2 do 3 dni roboczych, Białoruś – do 4 dni roboczych, Ukraina do 3 dni roboczych.

Jeśli chodzi o doręczenia w głównych ośrodkach biznesowych w Azji, to na przykładzie TNT Express są to: Chiny – od 3 do 4 dni roboczych, Japonia – 3 dni robocze.

Doręczenie do USA w DHL Express wynosi do 2 dni roboczych. Ameryka Południowa w TNT Express zostanie zanalizowana na przykładzie Brazylii – od 3 do 4 dni roboczych oraz Argentyny – 4 dni robocze. Czas doręczenia do Australii jest określony w DHL Express od 3 do 4 dni roboczych. Podany czas tranzytu nie uwzględniają czasu trwania odprawy celnej, której trwanie jest niezależne od firmy kurierskiej.

W czasach kryzysu częściej niż usługi lotnicze były usługi ekonomiczne – tańsze, ale z dłuższym czasem realizacji. Transport drogowy jest główną gałęzią transportu wykorzystywaną na trasie przewozu pomiędzy krajami nadania i odbioru.

Czas doręczenia w usługach ekonomicznych na terenie UE realizowany jest w ciągu maksymalnie 5 dni roboczych od momentu nadania. Poza Unią Europejską na przykładzie TNT Express np.: Białoruś – do 6 dni roboczych, Norwegia – od 2 do 3 dni roboczych, Rosja – od 7 do 9 dni roboczych. Usługi ekonomiczne są również dostępne poza Europą, w tym wypadku firmy kurierskie szukają alternatywnych gałęzi transportu do przewozu pomiędzy krajami.

Warto poznać proponowane czasy usług kurierskich. Ta wiedza jest szczególnie pożądana przez specjalistów odpowiedzialnych w swoich firmach za planowanie wszelkiego typu operacji, które kończą się dostawą do klienta za pomocą firmy kurierskiej. W razie pytań zachęcam do osobistego kontaktu. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA