| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Usługi kurierskie > Poznaj składniki ceny usługi kurierskiej. Opłata paliwowa

Poznaj składniki ceny usługi kurierskiej. Opłata paliwowa

Dopłata paliwowa jest nieodłącznym elementem struktury ceny za usługę kurierską. Uniezależnia podstawową cenę za usługę od rynkowych cen paliw. Dopłaty paliwowej nie można uniknąć, ale warto poznać mechanizmy jej powstawania. Wtedy szybciej uzgodnimy reguły rozliczania.

Jak oblicza dopłatę DHL

Dla przykładu w firmie DHL Express liczona jest średnia arytmetyczna z wartości średnich ważonych cen detalicznych oleju napędowego w danym miesiącu (zawierających wszelkie opłaty i podatki).

Przeczytaj także: Czy usługa kurierska jest usługą pocztową czy przewozową?

Wartość średniej ważonej obliczona jest na podstawie cen detalicznych obowiązujących u poszczególnych operatorów mających największy udział w rynku sprzedaży oleju napędowego w Polsce, czyli: PKN Orlen, stacje prywatne, koncerny zachodnie oraz Grupa LOTOS.

Wagę stanowi udział każdego operatora w rynku.

Jak oblicza dopłatę DPD Polska

W firmie DPD Polska wysokość opłaty paliwowej określana jest na podstawie hurtowych cen oleju napędowego ogłaszanych przez PKN Orlen. Pozwala to firmie unikać wpływu marż stacji benzynowych w poszczególnych częściach Polski na wartość dodatku paliwowego.

Jak oblicza dopłatę UPS Polska

Opłata paliwowa w UPS jest ustalana na podstawie wartości podanych w „Oil biuletynie” Dyrekcji Generalnej ds. Energii i Transportu Komisji Europejskiej.

Dodatek naliczany jest w oparciu o średnią cenę detaliczną oleju napędowego w ostatnim tygodniu miesiąca, włącznie z cłami i podatkami z poprzedzających dwóch miesięcy.

Jak oblicza dopłatę TNT Express

W TNT Express opłata paliwowa ustalana jest na podstawie ceny baryłki ropy naftowej określoną przez Giełdę w Londynie tj. cenę London Brent Crude Oil. W usługach krajowych oferowanych przez TNT Express stosowana jest odpowiednio zredukowana dopłata.

Wysokość dopłaty paliwowej różni się w zależności od zasięgu geograficznego usługi kurierskiej.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK