reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Usługi kurierskie > Czy należy korygować VAT w przypadku zgubienia towarów przez firmę kurierską

Czy należy korygować VAT w przypadku zgubienia towarów przez firmę kurierską

W przypadkach zagubienia przez firmę kurierską przesyłek zawierających sprzedawane przez podatnika towary i po uznaniu jej winy na podatniku nie ciąży obowiązek dokonania korekty VAT naliczonego od wartości zagubionych przesyłek.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 31 marca 2010 r. (nr ILPP2/443-139/10-2/MR).

W świetle powyższych przepisów należy stwierdzić, że podatnik jest uprawniony do odliczania podatku naliczonego w rozliczeniu bieżącym, w związku z otrzymaniem faktury lub dokumentu celnego, bez konieczności oczekiwania na moment dokonania przez niego sprzedaży towarów lub świadczenia usług, dla których poczynił konieczne zakupy. Fakt późniejszego wystąpienia zdarzenia losowego, jakim jest kradzież, utrata, zniszczenie lub zagubienie towaru nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tego towaru.

W art. 91 ustawy, wymienione zostały przypadki, w których powstaje obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego. Brak wśród nich przesłanek powodujących obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego w sytuacji kradzieży, utraty, zniszczenia lub zagubienia środków trwałych. Konsekwencją powyższego jest brak obowiązku dokonywania korekty podatku naliczonego odliczonego w ww. sytuacjach. Podkreślenia wymaga również, że dla celów dowodowych fakt wystąpienia powyższych zdarzeń losowych powinien być przez podatnika należycie udokumentowany.

Mając na uwadze powyższe Spółka nie ma obowiązku korygowania podatku naliczonego odliczonego przy zakupie towarów w związku z ich zagubieniem [przez firmę kurierską – przyp. redakcji] oraz faktem otrzymania z tego tytułu odszkodowania.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama