reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Skonto przy świadczeniu usługi transportowej

Skonto przy świadczeniu usługi transportowej

Firma logistyczna (polski podatnik VAT) wykonała 15.1.2017 r. na rzecz innego polskiego podatnika usługę transportową. Usługodawca przewidział rabat w formie 5% skonta, jeśli zapłata nastąpi do 10.3.2017 r. Podatnik powziął wątpliwość, czy może ująć na fakturze z tytułu sprzedaży należność z uwzględnieniem skonta oraz, jak powinien rozliczyć skonto z punktu widzenia VAT, jeżeli usługobiorca zapłaci w przewidzianym terminie.

Kwota na fakturze z tytułu usługi- bez skonta

Zgodnie z art 29a ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT, podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty. Należy przy tym jednakże wskazać, że skonta (obniżki z tytułu zapłaty w przewidzianym terminie) nie można uwzględniać w momencie sprzedaży. W tym czasie obniżka ma bowiem charakter niepewny. Nie wiadomo bowiem, czy nabywca zapłaci w przewidzianym ternie, a więc, czy do udzielenia rabatu w ogóle dojdzie. Skonto powinno być ujęte dopiero, gdy nastąpi jego zapłata, czyli gdy wiadomo, że obniżka ceny definitywnie przysługuje. Tak więc, rabat tego typu nie powinien być uwzględniany w pierwotnej fakturze jako zmniejszenie podstawy opodatkowania VAT.

Więcej informacji na temat VAT w logistyce znajdziesz tutaj

W przedstawionej sytuacji firma transportowa powinna wystawić fakturę na całą kwotę należności, bez uwzględniania skonta. Oczywiście, na fakturze powinna znaleźć się informacja o kwocie przysługującego skonta, co wymaga art. 106e ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Niemniej podstawa opodatkowania oraz podatek należny muszą być jednakże liczone od niepomniejszonej należności.

Powyższy sposób postępowania znajduje potwierdzenie w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 15.12.2016 r., sygn. I SA/Go 384/16. W rozstrzygnięciu tym czytamy, że „w świetle obecnie obowiązujących przepisów nie można uwzględnić skonta od razu w podstawie opodatkowania pierwotnie wystawionej faktury. Dopiero bowiem z chwilą zrealizowania skonta przez kontrahenta (ziszczenia się warunku) staje się ono prawnie skuteczne i tym samym wpływa na podstawę opodatkowania.”

Zobacz też: VAT- transport w Polsce wykonany przez firmę zagraniczną

Zaplata w terminie uprawniającym do rabatu

Zapłata w terminie, a więc spełnienie warunków do skonta, sprawia, że ma ono charakter definitywny. Dopiero wtedy można mówić o udzieleniu rabatu. W świetle zaś z art. 106j ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1 (a więc obniżki w formie skonta) – podatnik wystawia fakturę korygującą.

Także wtedy dojdzie do obniżenia podstawy opodatkowania, o czym stanowi przywoływany wcześniej art. 29a ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT. Co istotne, dla obniżenia podstawy opodatkowania, podatnik nie potrzebuje posiadać potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez usługobiorcę (nie ma tu zastosowania art. 29a ust. 13 ustawy o VAT).

W przedstawionej sytuacji, po otrzymaniu zapłaty firma transportowa powinna wystawić fakturę korygującą. Także do obniżenia podstawy opodatkowania powinno dojść w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzyma należność.

Tekst: Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama