reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Przyspieszony zwrot VAT w przedsiębiorstwie transportowym po zmianach od 1 stycznia 2017 r.

Przyspieszony zwrot VAT w przedsiębiorstwie transportowym po zmianach od 1 stycznia 2017 r.

W praktyce działalności podatników podatku od towarów i usług (podatników VAT) z branży transportowej może pojawić się sytuacja nadwyżki naliczonego podatku VAT nad podatkiem należnym.

Firma transportowa nabywa towarów i usługi opodatkowanych polskim VAT. Podatek zawarty na fakturach z tytułu tych nabyć stanowi dla podatnika podatek naliczony możliwy od odliczenia. Firma świadczy głównie usługi transportu międzynarodowego opodatkowane stawką 0%. W związku z tym wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym.

Istnieją dwa sposoby postępowania z nadwyżką podatku naliczonego (art. 87 ust. 1 ustawy o VAT). Pierwszym jest przeniesienie nadwyżki do rozliczenia za następy okres, drugim zaś wystąpienie o zwrot tej kwoty. Podstawowy termin zwrotu wynosi 60 dni (art. 86 ust. 2 ustawy o VAT). W świetle jednakże art. 87 ust. 6, na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany dokonać zwrotu różnicy podatku, w skróconym terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy łącznie spełnione są warunki z tego przepisu.

Więcej informacji na temat VAT w logistyce znajdziesz tutaj

Sposób uregulowania faktur

Art. 87 ust. 6 pkt 1 ustanawia pierwszą przesłankę dla przyspieszonego zwrotu nadwyżki VAT jaką jest odpowiedni sposób powstania odliczanego podatku naliczonego. Regulacja ta wymaga aby kwoty podatku naliczonego rozliczanego w danym okresie, wynikały z:
a)  faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone za pośrednictwem rachunku bankowego podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju albo rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazanego w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach,
b)  faktur, innych niż wymienione w lit. a, dokumentujących należności, jeżeli łączna kwota tych należności nie przekracza 15 000 zł,
c)  dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone,
d)  importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji,

Szczególną uwagę należy zwrócić na pkt a i b zaprezentowanej regulacji. Ustawiają one przesłanki dotyczące faktur z których odliczany jest podatek naliczony. Faktury, zasadniczo, powinny być bezwzględnie opłacone za pośrednictwem rachunku podatnika. Niedopuszczalne jest więc ubieganie się o przyspieszony zwrot, jeśli faktury zostały uregulowane gotówką lub w drodze kompensaty wzajemnych należności. Ponadto wskazać należy, że wraz z wnioskiem o zwrot podatnik powinien złożyć dokumenty potwierdzające zapłatę należności za pośrednictwem rachunku (art. 86 ust. 6 pkt 3 ustawy o VAT).

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama