reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > VAT- transport w Polsce wykonany przez firmę zagraniczną

VAT- transport w Polsce wykonany przez firmę zagraniczną

Polscy podatnicy niejednokrotnie nabywają usługi transportu towarów od zagranicznych podmiotów (nieprowadzących działalności w Polsce i niezarejestrowanych na potrzeby VAT w Polsce). Usługi te mogą dotyczyć transportu wykonywanego w całości na terytorium Polski. W takich przypadkach należy pamiętać o właściwym rozliczeniu VAT.

Import usługi

W przypadku, o których mowa powyżej, mamy do czynienia z usługą, która jest opodatkowana w Polsce. Zgodnie bowiem z ogólną zasadą, wynikającą z art. 28b ustawy o VAT, miejscem świadczenia (czyli krajem opodatkowania) usług na rzecz podatnika VAT jest miejsce (kraj) siedziby usługobiorcy. Regulacja ta ma zastosowanie m.in. do usług transportu towarów (transport osób może być opodatkowany według innych zasad) dokonywanych na rzecz polskich podatników VAT. Tak więc, gdy usługa jest świadczona na rzecz takich podatników wystąpi czynność opodatkowana VAT jaką jest świadczenie usług w kraju.

Podmiot obowiązany do rozliczenia podatku został wskazany w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. W świetle tego przepisu, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju (…),

b) usługobiorcą jest (w uproszczeniu) podatnik VAT (przedsiębiorca).

Warunki z powyższej regulacji zostaną więc spełnione, gdy usługodawca nie prowadzi działalności w Polsce, a usługobiorca jest polskim podatnikiem VAT. Wystąpi wtedy import usługi, od której podatek należny rozliczy nabywca.

Zobacz też: Kompensata nie uprawnia do przyspieszonego zwrotu podatku VAT

Sposób rozliczenia

Podstawą opodatkowania jest kwota należna dostawy (art. 29a ust. 1 ustawy o VAT). Od tej wartości naliczyć należy podatek według stawki podstawowej 23% (art. 41 ust. 1 ustawy o VAT).

Wykazany podatek należy będzie jednocześnie stanowić dla nabywcy podatek naliczony (art. 86 ust. 2 pkt 4 lit a ustawy o VAT). Będzie on miał możliwość odliczenia tej wartości, jeżeli zostanie spełniona ogólna przesłanka, czyli związek nabytej usługi z wykonywaniem czynności opodatkowanych (art. 86 ust.1 ustawy o VAT). Wykazanie podatku naliczonego, jest możliwe, zasadniczo, w tym samym okresie rozliczeniowym, co podatek należny (art. 86 ust. 10 w zw. z ust. 10b ustawy o VAT).

Podstawę opodatkowania oraz podatek należy wykazać odpowiednio w poz. 29 i poz. 30 deklaracji VAT-7. W przypadku odliczenia podatku naliczonego uzupełnienia wymagają poz. 42 i 43 deklaracji.

Tekst: Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Klimkiewicz

Radca prawny, ekspert kancelarii Wieksze-Odszkodowanie.pl w zakresie odszkodowań, zadośćuczynień i rent z tytułu wypadków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama