| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Czy nabycie biletów w międzynarodowym transporcie lotniczym jest importem usług?

Czy nabycie biletów w międzynarodowym transporcie lotniczym jest importem usług?

Spółka świadczy usługi międzynarodowego transportu samochodowego towarów. Zdarza się, że występuje konieczność zapewnienia transportu lotniczego dla kierowców na trasach z Polski do innych krajów członkowskich UE lub odwrotnie. Spółka korzysta wtedy z usług zagranicznych linii lotniczych. Linie lotnicze wystawiają na rzecz Spółki faktury bez zawartego na nich zagranicznego podatku VAT. Czy w tej sytuacji Spółka powinna rozpoznać import usług?

Import usług

Pojęcie importu usług zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 9 ustawy o VAT jako świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca. Import usług może wystąpić, gdy usługodawca nie posiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Należy jednak zauważyć, że z importem usług mamy do czynienia wtedy, gdy usługa będzie uznana za wykonana na terytorium Polski. Innymi słowy, miejscem świadczenia, w rozumieniu przepisów o VAT, musi być terytorium kraju.

Więcej na temat zagadnień związanych z importem przeczytasz tutaj

Transport międzynarodowy

W świetle art. 83 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT, przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się w szczególności, przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego:

a)  z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju,

b)  z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju (…).

Z regulacji tej wynika, że nabywana przez Spółkę usługa jest usługą transportu międzynarodowego.

Zobacz też: Import usługi transportowej

Miejsce świadczenia

Zidentyfikowanie nabywanych przez Spółkę świadczeń jako usług transportu międzynarodowego ma znaczenie dla rozpatrywania miejsca świadczenia. W tym przypadku zastosowanie znajdzie bowiem rozporządzenie Ministra Finansów  z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług.

Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 1 tego aktu, w przypadku świadczenia, środkami transportu morskiego lub lotniczego, usług międzynarodowego transportu osób - miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju. Powyższy przepis zdaje się wskazywać, że miejscem świadczenia nabywanych przez Spółkę usług transportu osób jest terytorium Polski.

Należy jednakże zauważyć, że ww. przepis odnoszony jest do polskich podatników świadczących usługi transportu międzynarodowego, osób lub towarów na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, ww. środkami transportu. Potwierdzają to organy podatkowe min. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z z 30.10.2013 r., znak IBPP4/443-353/13/PK oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 29.11.2012 r., znak IPTPP2/443-816/12-4/IR. Z powyższych powodów, można postawić wniosek, że co do zasady, w przypadku transportu międzynarodowego nie będzie importu usług.

Zobacz też: Import towarów w procedurze uproszczonej - rozliczenie korekty

Reasumując, w analizowanym przypadku, Spółka poprzez zakup biletów lotniczych staje się nabywcą usługi, wykonanej przez zagranicznego przewoźnika. Przepisy o VAT, w tym przypadku, nie przewidują obowiązku zapłaty VAT przez nabywcę usługi - nie występuje bowiem w przedmiotowej sprawie import usług w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy, a Spółka nie jest podatnikiem, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy. 

Tekst: Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy ECDDP sp. z o.o.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »