reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > PKN Orlen chce sprzedać Orlen KolTrans oraz Euronaft Trzebinia

PKN Orlen chce sprzedać Orlen KolTrans oraz Euronaft Trzebinia

Sprzedaż przez PKN Orlen udziałów w spółkach Orlen KolTrans oraz Euronaft Trzebinia wymaga zgody urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

PKN Orlen planuje sprzedać PKP Cargo udziały w spółkach transportu kolejowego: Orlen KolTrans oraz Euronaft Trzebinia. Wartość transakcji szacowana jest na ponad 250 mln zł. Jej finalizacja wymaga zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

PKN Orlen poinformował w poniedziałek, że poza umową sprzedaży aktywów kolejowych w ramach transakcji z PKP Cargo „podpisane zostaną również wieloletnie umowy na realizację przewozów produktów” grupy płockiego koncernu i obsługę należących do niego bocznic.

Jak zaznaczył PKN Orlen, strony porozumienia ustaliły także „zakres gwarancji dla pracowników Orlen KolTrans oraz pionu kolejowego Euronaft Trzebinia”.

Zobacz też: Kiedy warsztat może nie zapłacić kary umownej?

Według członka zarządu ds. sprzedaży w PKN Orlen Marka Podstawy, sprzedaż aktywów kolejowych związana jest z optymalizacją grupy kapitałowej płockiego koncernu oraz koncentracją na jej podstawowej działalności. „Z analizowanych przez ostatnie lata możliwych wariantów strategii dla naszych aktywów kolejowych, znalezienie wiarygodnego inwestora branżowego stanowiło najlepsze rozwiązanie, pozwalające zapewnić spółce i jej pracownikom dalszy rozwój” – powiedział Podstawa, cytowany w komunikacie PKN Orlen.

Zobacz też: Jak przez internet załatwić formalności związane ze sprowadzeniem samochodu z UE

W ocenie prezesa PKP Cargo Adama Purwina, kupno aktywów kolejowych należących do grupy PKN Orlen jest elementem umacniania pozycji PKP Cargo na rynku krajowym, a dodatkowo w segmencie, który – jak ocenił - gwarantuje tej spółce m.in. zwiększenie rentowności i konkurencyjności. „Przewozy paliw i produktów petrochemicznych wymagają wysokiej jakości obsługi. Dokonany przez PKN Orlen wybór PKP Cargo na strategicznego partnera logistycznego to kolejny dowód zaufania naszych kontrahentów i mocny impuls do kontynuowania dynamicznego rozwoju naszej firmy z korzyścią dla klientów, akcjonariuszy i pracowników” – podkreślił Purwin.

PKN Orlen podał, że transakcja umożliwi PKP Cargo pozyskanie wyspecjalizowanego taboru do przewozu produktów rafineryjnych i petrochemicznych, w tym blisko 700 wagonów. „Środki na zakup aktywów kolejowych PKP Cargo pozyska z kredytu inwestycyjnego. Nabywane aktywa są w bardzo dobrej kondycji finansowej” – zaznaczył płocki koncern.

Zobacz też: Aktualny taryfikator mandatów 2016 r.

Spółki Orlen KolTrans oraz Euronaft Trzebinia zajmują się przewozem paliw i chemikaliów, transportując ponad 40 proc. produktów wytwarzanych przez PKN Orlen, głównie do terminali paliwowych i zakładów chemicznych. Orlen KolTrans zatrudnia ponad 300 osób. Przewozi produkty rafineryjne i petrochemiczne w ilości ok. 200 tys. ton na miesiąc.

PKP Cargo jest największym towarowym przewoźnikiem kolejowym w Polsce, posiadającym 56 proc. udziałów w tym segmencie.(PAP)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kratki.pl Marek Bal

Ekspert w dziedzinie wkładów kominkowych powietrznych, z płaszczem wodnym, pieców wolnostojących, biokominków, kratek kominkowych, obudów oraz elementów potrzebnych do montażu kominków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama