| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy akcyzowe. W zamyśle mają ułatwić przedsiębiorcom rozliczanie podatku ale też uszczelnić system ściągalności. Co się zmieni?

Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

W dniu 24 lipca 2015 r. Sejm RP przyjął ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw , która realizuje postulaty kierowane pod adresem Ministerstwa Finansów przez przedsiębiorców z branży wyrobów akcyzowych i w założeniu wprowadzane regulacje powinny ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej.

Dokonane przez przedsiębiorców oszczędności wynikające z uproszczenia procedur i eliminacji niektórych obowiązków administracyjnych, mogą zachęcić ich do nowych inwestycji, poszerzenia zakresu działania i w konsekwencji również zwiększenia zatrudnienia.

Ustawa wprowadza również regulacje o charakterze uszczelniającym, tj. przepisy dotyczące pośredniczących podmiotów tytoniowych, które powinny ograniczyć działalność „szarej strefy” w obszarze obrotu suszem tytoniowym i spowodowane tym straty dla budżetu państwa. Przepisy mają wejść w życie w dniu 1 stycznia 2016 r.

Zobacz też: Jak pobrać elektroniczne potwierdzenie zapłaty akcyzy od samochodów osobowych?

Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r. - Najważniejsze zmiany w ustawie o charakterze upraszczającym i ułatwiającym:

1.Wprowadzenie w określonych sytuacjach możliwości wyboru przez podatnika właściwego organu podatkowego w zakresie akcyzy.

Możliwość dokonania przez podatnika wyboru organu podatkowego właściwego w zakresie akcyzy nastąpi wówczas, gdy ze względu na miejsce wykonywania czynności prawnych lub wystąpienia stanów faktycznych podlegających opodatkowaniu akcyzą, właściwe są dwa lub więcej organy podatkowe, przy jednoczesnym zachowaniu obecnie obowiązujących przepisów określających szczegółowe sposoby ustalania właściwości. Właściwość miejscowa organu podatkowego będzie ustalana na podstawie oświadczenia złożonego przez podatnika do wybranego organu podatkowego.

2. Wprowadzenie wymogu, aby na żądanie nabywcy, podatnik podatku akcyzowego wykazywał na fakturze lub oświadczeniu załączanym do faktury kwotę akcyzy zawartą w cenie wyrobów akcyzowych.

Na żądanie nabywcy, podatnik podatku akcyzowego wykaże na fakturze lub oświadczeniu załączanym do faktury kwotę akcyzy, zawartą w cenie wyrobów akcyzowych (lub samochodów osobowych) wykazanych w tej fakturze.

Zasadnym jest wprowadzenie w ustawie wymienionego przepisu, gdyż obowiązujące przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają odpowiedniej regulacji w tym zakresie, natomiast poszczególne przepisy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »