| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy akcyzowe. W zamyśle mają ułatwić przedsiębiorcom rozliczanie podatku ale też uszczelnić system ściągalności. Co się zmieni?

a) Zniesienie obowiązku składania zabezpieczenia akcyzowego przy przemieszczaniu wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy oraz opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na przeznaczenie.

b) Umożliwienie stosowania zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego po upływie terminu jego ważności do czasu rozstrzygnięcia przez naczelnika urzędu celnego wniosku o jego przedłużenie, nie dłużej jednak niż 90 dni po upływie tego terminu.

Zobacz też: Aktualny taryfikator mandatów 2016 r.

W dotychczasowym stanie prawnym w przypadku, gdy wniosek w sprawie przedłużenia zwolnienia nie zostanie rozstrzygnięty przed upływem terminu, na jaki zwolnienie zostało udzielone, również z przyczyn niezależnych od podmiotu, podmiot jest obowiązany do złożenia zabezpieczenia akcyzowego do czasu rozstrzygnięcia wniosku. Może to narazić go na nieuzasadnione trudności proceduralne i koszty, w sytuacji, gdy rozstrzygnięcie w sprawie przedłużenia zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego będzie pozytywne.

Według nowej regulacji zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego można będzie stosować po upływie terminu jego ważności do czasu doręczenia podmiotowi decyzji w sprawie jego przedłużenia lub odmowy jego przedłużenia, nie dłużej jednak niż 90 dni po upływie tego terminu.

c) Wydłużenie terminu i uelastycznienie częstotliwości aktualizacji wysokości złożonego zabezpieczenia ryczałtowego przynajmniej raz w roku zamiast co 6 miesięcy.

Aktualnie właściwy naczelnik urzędu celnego ustala ponownie wysokość zabezpieczenia ryczałtowego co 6 miesięcy. Ponowne ustalanie wysokości zabezpieczenia ryczałtowego co 6 miesięcy jest obligatoryjne, w związku z czym nie ma możliwości dostosowania terminu jego aktualizacji do uwarunkowań gospodarczych przedsiębiorstwa, okresów sprawozdawczych, itp.

Nowelizacja ustawy przewiduje ponowne ustalanie przez właściwego Naczelnik a urzędu celnego, wysokości zabezpieczenia ryczałtowego przynajmniej raz w roku, w szczególności w przypadku zmiany maksymalnych kwot zobowiązań podatkowych podlegających zabezpieczeniu akcyzowemu, lub na wniosek podmiotu składającego zabezpieczenie ryczałtowe.

Jednocześnie organ podatkowy będzie mógł dokonać aktualizacji wysokości zabezpieczenia ryczałtowego przed upływem tego terminu, gdy zaistnieją ku temu przesłanki, np. zmiana wielkości obrotu wyrobami akcyzowymi w przedsiębiorstwie podatnika.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »