| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy akcyzowe. W zamyśle mają ułatwić przedsiębiorcom rozliczanie podatku ale też uszczelnić system ściągalności. Co się zmieni?

b) Wydłużenie z 14 do 30 dni terminu na zwrot uszkodzonych lub zniszczonych znaków akcyzy w przypadku, gdy znaki akcyzy uszkodzone lub zniszczone przed ich naniesieniem są zwracane podmiotowi, który je wydał.

c) Wydłużenie z 14 do 30 dni terminu na zwrot niewykorzystanych znaków akcyzy zastąpionych nowymi wzorami znaków akcyzy. Jest to przypadek, gdy po wprowadzeniu nowych wzorów znaków akcyzy, podmioty posiadające dotychczasowe znaki obowiązane są zwrócić niewykorzystane znaki podmiotowi, który je wydał.

d) Wydłużenie okresu ważności znaków akcyzy naniesionych na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych lub na wyroby akcyzowe z 6 miesięcy do 12 miesięcy w przypadku wprowadzenia nowego wzoru znaku akcyzy.

Zmiana ułatwi podmiotom obowiązanym do oznaczania znakami akcyzy wyrobów spirytusowych i winiarskich na płynne przejście z oznaczania wyrobów dotychczasowymi znakami akcyzy na oznaczanie wyrobów nowymi znakami akcyzy. Przedłużony do 12 miesięcy okres obowiązywania dotychczasowych wzorów znaków akcyzy, naniesionych na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych lub na wyroby akcyzowe, pozwoli także w znacznej mierze producentom, importerom, podmiotom dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego, hurtownikom i podmiotom prowadzącym sprzedaż detaliczną na sprzedanie istniejących zapasów wyrobów oznaczonych dotychczasowym wzorem znaków akcyzy.

Zobacz też: Aktualny taryfikator mandatów 2016 r.

e) Wydłużenie z 12 miesięcy do 24 miesięcy terminu, w którym podmiot obowiązany do oznaczania znakami akcyzy wyrobów spirytusowych lub winiarskich jest obowiązany od dnia otrzymania znaków do naniesienia ich na opakowania jednostkowe wyrobów spirytusowych lub winiarskich lub na wyroby spirytusowe lub winiarskie, a w przypadku importu i nabycia wewnątrzwspólnotowego – do sprowadzenia na terytorium kraju wyrobów spirytusowych lub winiarskich, oznaczonych tymi znakami.

Obecnie obowiązujący 12 miesięczny termin na nałożenie znaków akcyzy bądź na sprowadzenie wyrobów spirytusowych lub winiarskich oznaczonych tymi znakami na terytorium kraju jest zbyt krótki.

Podmioty wnioskowały o wydłużenie dotychczasowego terminu na sprowadzenie ww. wyrobów na terytorium kraju szczególnie w przypadku złożonego i czasochłonnego procesu importowania lub nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów spirytusowych lub winiarskich. Wydłużenie przedmiotowego terminu do 24 miesięcy zarówno dla krajowych producentów wyrobów spirytusowych i winiarskich, jak i podmiotów importujących i nabywających wewnątrzwspólnotowo te wyroby, będzie terminem optymalnym i wystarczającym do dokonania czynności nałożenia znaków akcyzy bądź na sprowadzenie wyrobów akcyzowych oznaczonych znakami akcyzy na terytorium kraju, w przypadku importu i nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK