| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy akcyzowe. W zamyśle mają ułatwić przedsiębiorcom rozliczanie podatku ale też uszczelnić system ściągalności. Co się zmieni?

W przypadku zwolnienia dla zakładów energochłonnych, stosowanego w trybie zwrotu części zapłaconej akcyzy od energii elektrycznej wykorzystanej przez te zakłady, zwolnieniem objęte będą zakłady energochłonnych, które:

a) wykonują określoną działalność gospodarczą (spójną z zakresem określonym w ustawie o odnawialnych źródłach energii),

b) prowadzą księgi rachunkowe w rozumieniu przepisów o rachunkowości,

c) nie korzystają w stosunku do tej energii z ww. zwolnienia bezpośredniego,

Przez zakład energochłonny wykorzystujący energię elektryczną rozumie się podmiot, u którego udział kosztów wykorzystanej energii elektrycznej w wartości produkcji sprzedanej w roku podatkowym, za który składany jest wniosek o zwrot wynosi ponad 3 %.

Zwrotowi będzie podlegała akcyza zapłacona od energii elektrycznej przekraczającej wskaźnik energochłonności w wysokości 3%. Zwrot ten będzie realizowany na wniosek podmiotu, do którego dołączona zostanie m.in. opinia biegłego rewidenta potwierdzającą prawidłowość wyliczenia udziału kosztów wykorzystanej energii elektrycznej w wartości produkcji sprzedanej w roku podatkowym.

Zobacz też: Prawo Jazdy 2016 r. - wszystkie zmiany

16. Rozszerzenie możliwości stosowania celnych procedur uproszczonych przy obejmowaniu procedurą wywozu alkoholu etylowego zawartego w wyrobach kosmetycznych (kosmetykach, perfumach i wodach toaletowych, olejkach eterycznych i mieszankach substancji apachowych).

Wyłączenie możliwości stosowania celnych procedur uproszczonych w przypadku alkoholu etylowego zostało wprowadzone z uwagi na specyfikę obrotu tym alkoholem, duże ryzyko powstawania nieprawidłowości w przypadku tego obrotu oraz konieczność zapewnienia odpowiedniej kontroli.

W wyniku postulatów przedsiębiorców eksportujących kosmetyki zawierające skażony alkohol etylowy, dokonano analizy możliwości zniesienia tego wyłączenia. W jej wyniku ustalono, że z punktu widzenia kontroli możliwe jest zniesienie przedmiotowego wyłączenia.

17. Rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do otrzymywania znaków akcyzy o podmiot zamierzający nabyć wyroby akcyzowe i posiadający zezwolenie wyprowadzenia tych wyrobów z cudzego składu podatkowego.

a) Wydłużenie z 14 do 30 dni terminu na zwrot uszkodzonych lub niewykorzystanych znaków akcyzy podmiotowi, który je wydał.

Dotyczy to przypadku, gdy zwrotu uszkodzonych oraz niewykorzystanych znaków akcyzy dokonuje podmiot, któremu zostały one wydane, a który przekazał wcześniej ww. znaki akcyzy podmiotowi (producentowi zagranicznemu) w celu ich naniesienia na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych lub na wyroby akcyzowe.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »