| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy akcyzowe. W zamyśle mają ułatwić przedsiębiorcom rozliczanie podatku ale też uszczelnić system ściągalności. Co się zmieni?

25. Zwolnienie od akcyzy alkoholu etylowego zużywanego do produkcji wyrobów nieakcyzowych w przypadku przekroczenia norm zużycia tego alkoholu, gdy zużycie nastąpi zgodnie z przeznaczeniem i podmiot to udowodni.

Zmiany, o których mowa w pkt 24 i 25 są wynikiem postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polskiej sprawie C-313/14 oraz wątpliwościami Komisji Europejskiej odnośnie zgodności z przepisami dyrektywy Rady 2008/118/WE i dyrektywy Rady 92/83/EWG polskich przepisów akcyzowych dotyczących zwolnienia z podatku akcyzowego dla skażonego alkoholu etylowego zużywanego do produkcji wyrobów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, w zakresie dotyczącym przyznawania prawa do tego zwolnienia w granicach maksymalnych dopuszczalnych norm zużycia określanych przez właściwy organ podatkowy. TSUE stwierdził, że przepis dyrektywy Rady 92/83/EWG z dnia 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych należy interpretować w ten sposób, że stoi on na przeszkodzie krajowym uregulowaniom, które uzależniają stosowanie przewidzianego w nim zharmonizowanego podatku akcyzowego od warunku posiadania przez dany podmiot decyzji organu podatkowego określającej dopuszczalne normy zużycia produktów zwolnionych od tego podatku na mocy rzeczonego przepisu.

Zdaniem natomiast KE, jeżeli podatnik lub administracja podatkowa mogą skutecznie udowodnić, że ubytki były w rzeczywistości inne, organy muszą zastosować zwolnienie do ilości faktycznie wykorzystanej.

Na podstawie obowiązujących przepisów właściwy naczelnik urzędu celnego może ustalić normy zużycia, co może powodować, że w przypadku braku wniosku podmiotu zużywającego o ustalenie maksymalnych dopuszczalnych norm zużycia nie będzie on w ogóle posiadał norm zużycia, których nieprzekroczenie uprawnia do zastosowania zwolnienia od akcyzy.

Zobacz też: Aktualny taryfikator punktów karnych 2016 r.

26. Odstąpienie od wymogu obligatoryjnej obecności funkcjonariusza celnego podczas niszczenia piwa i wyrobów winiarskich z zapłaconą akcyzą zwróconych w wyniku reklamacji. Właściwy Naczelnik Urzędu Celnego może udzielić zgody na zniszczenie tych wyrobów bez obecności funkcjonariusza celnego.

Wprowadzono możliwość dokonania zniszczenia wyrobów akcyzowych, tj. piwa i wina z zapłaconą akcyzą zwróconych w wyniku reklamacji, bez obecności funkcjonariusza celnego podczas tej czynności.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »