reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > System eBooking TRUCK usprawni ruch wywozowy z Polski

System eBooking TRUCK usprawni ruch wywozowy z Polski

Służba Celna coraz bardziej skupia się na działaniach mających na celu ułatwienie międzynarodowego obrotu towarów. Ostatnio uruchomiła dwie nowe usługi w oparciu o system eBooking TRUCK.

Służba Celna w październiku br. uruchomiła dwie usługi ułatwiające międzynarodowy obrót towarowy. Wśród wdrożonych rozwiązań jest usługa umożliwiająca rezerwacje on-line terminu odprawy granicznej w oparciu o System eBooking TRUCK.

Zobacz też: Zabezpieczenie wykonania usługi transportowej – kaucja gwarancyjna

System eBooking TRUCK usprawni ruch wywozowy z Polski

System eBooking TRUCK to nowe rozwiązanie informatyczne dedykowane usprawnieniu ruchu wywozowego towarów z Polski, stworzone w oparciu o badania środowiska transportowego. Dzięki specjalnemu serwisowi internetowemu kierowcy samochodów ciężarowych, a w ich imieniu także przedsiębiorcy transportowi, mogą z wyprzedzeniem 30-dniowym rezerwować termin odprawy granicznej.

"System rejestracji odprawy na granicy daje pewność czasu jej przekroczenia. W efekcie spedytor, właściciel towaru może zaplanować dostawę towaru do klienta (...)" - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wiceminister finansów i szef Służby Celnej Jacek Kapica.

"Dzięki nowym rozwiązaniom właściciel firmy transportowej i kierowca mogą zaplanować swój czas pracy i odpoczynku" - dodał.

Jak mówił Kapica dzięki zarejestrowaniu odprawy w systemie wystarczy, że kierowca przyjedzie na granicę dwie godziny przed wyznaczonym czasem i "ma pewność przekroczenia granicy". "Nie musi oczekiwać na przekroczenie granicy na drodze dojazdowej, gdzie okresowo zdarzają się kolejki, np. w czasie weekendu, czy świąt Bożego Narodzenia.

"Dziś mamy do czynienia z sytuacją, że czas oczekiwania w kolejce przed przejściem granicznym w weekendy może sięgać nawet 12 godzin. Jeśli ktoś się zarejestruje, musi przyjechać tylko na 2 godziny przed czasem swojej odprawy granicznej. Oszczędza więc na tym ładnych kilka godzin" - podkreślił wiceszef MF.

Zobacz też: Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla samochodów służbowych?

Kapica wskazał, że pilotażowo usługę uruchomiono 5 października br. dla korzystających z odpraw na przejściu granicznym w Grzechotkach (granica z Federacją Rosyjską) i Terminalu Samochodowym w Koroszczynie (granica z Białorusią). Z danych MF wynika, że w pierwszym tygodniu z eBooking TRUCK skorzystało 352 użytkowników, kierowców i przedsiębiorców. W tym czasie odprawionych zostało łącznie 5315 pojazdów ciężarowych, wśród których znaleźli się także pierwsi użytkownicy rezerwujący on-line termin odprawy z wyprzedzeniem. Szczegółowe informacje na temat systemu można znaleźć na stronie internetowej www.e-booking.gov.pl.

Przedstawiciele MF poinformowali również o wdrożeniu systemu rozliczeń ceł i podatków obsługiwanych przez Służbę Celną w oparciu o Zintegrowany System Poboru Należności i Rozrachunków z UE i Budżetem ZEFIR 2.

Zefir 2 jest narzędziem wspomagającym rozliczenia z budżetem zarówno naszego kraju jak i Unii Europejskiej, wykorzystywanym przez wszystkie jednostki Służby Celnej w pełnym zakresie oraz organy skarbowe, a także ministerstwo finansów, w obszarze sprawozdawczości i planowania. Jak wskazuje MF system ten ma obsługiwać 1/3 dochodów budżetu państwa. "Przewiduje się ponad 5000 użytkowników wewnętrznych systemu" - podał resort. (PAP)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama