| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Cywilne samoloty mogą korzystać z wojskowych lotnisk

Cywilne samoloty mogą korzystać z wojskowych lotnisk

Weszła w życie nowelizacja prawa lotniczego, na mocy której cywilne samoloty transportowe wykonujące loty na rzecz wojska mogą korzystać z wojskowych lotnisk.

Cywilne samoloty transportowe, polskie i innych państw, wykonujące loty na rzecz wojska, mogą korzystać z wojskowych lotnisk. Umożliwiła to nowelizacja prawa lotniczego, która we wtorek weszła w życie.

Jest to praktyka powszechnie stosowana w innych państwach NATO, w Polsce loty cywilnych maszyn na lotniska wojskowe były dotychczas możliwe tylko wtedy, gdy przy jednym lotnisku działały cywilny i wojskowy port lotniczy.

Dzięki nowym przepisom cywilne samoloty transportowe będzie można wykorzystywać np. do zaopatrzenia polskich kontyngentów wojskowych za granicą. Łatwiejszy ma się stać transport ładunków wielkogabarytowych i niebezpiecznych na miejsce załadunku lub wyładunku – nie trzeba będzie przewozić ich koleją na najbliższe wojskowe lotnisko. Jednym z argumentów za nowelizacją było ułatwienie w przyszłości transportu wraku Tu-154 ze Smoleńska. Projekt, przygotowany jeszcze w czasach misji ISAF w Afganistanie, uzasadniano także oszczędnościami rzędu kilkudziesięciu milionów złotych rocznie.

Zobacz też: Legalna rejestracja samochodów z kierownicą po prawej stronie

Udostępnienie lotniska wojskowego samolotom cywilnym będzie za każdym razem wymagało zgody dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych, wydanej w porozumieniu z dowódcą jednostki, która użytkuje lotnisko wojskowe. Operacje lotnictwa cywilnego na lotniskach wojskowych mają być wykonywane z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Nie ma obowiązku wpisywania lotniska wojskowego do rejestru lotnisk cywilnych. Aktualne dane techniczne i eksploatacyjne lotniska wojskowego mają być udostępniane w Zintegrowanym Pakiecie Informacji Lotniczej (AIP). Badaniem wypadków lotniczych samolotów cywilnych realizujących zadania na potrzeby wojska będzie się zajmować Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.

Zobacz też: Przepisy dotyczące szkolenia kierowców w służbach zostaną uproszczone

Polskie wojsko już wcześniej korzystało z cywilnego transportu np. w ramach natowskiego programu SALIS (Strategic Airlift Interim Solution - tymczasowego rozwiązania problemu powietrznego transportu strategicznego). Dzięki temu możliwy był przerzut ciężkiego sprzętu do i z Afganistanu samolotami czarterowanymi w Rosji i na Ukrainie.

Sejm uchwalił ustawę 25 czerwca br., a prezydent podpisał ją 4 sierpnia; 24 sierpnia ustawa została ogłoszona.(PAP)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »