| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Cywilne samoloty mogą korzystać z wojskowych lotnisk

Cywilne samoloty mogą korzystać z wojskowych lotnisk

Weszła w życie nowelizacja prawa lotniczego, na mocy której cywilne samoloty transportowe wykonujące loty na rzecz wojska mogą korzystać z wojskowych lotnisk.

Cywilne samoloty transportowe, polskie i innych państw, wykonujące loty na rzecz wojska, mogą korzystać z wojskowych lotnisk. Umożliwiła to nowelizacja prawa lotniczego, która we wtorek weszła w życie.

Jest to praktyka powszechnie stosowana w innych państwach NATO, w Polsce loty cywilnych maszyn na lotniska wojskowe były dotychczas możliwe tylko wtedy, gdy przy jednym lotnisku działały cywilny i wojskowy port lotniczy.

Dzięki nowym przepisom cywilne samoloty transportowe będzie można wykorzystywać np. do zaopatrzenia polskich kontyngentów wojskowych za granicą. Łatwiejszy ma się stać transport ładunków wielkogabarytowych i niebezpiecznych na miejsce załadunku lub wyładunku – nie trzeba będzie przewozić ich koleją na najbliższe wojskowe lotnisko. Jednym z argumentów za nowelizacją było ułatwienie w przyszłości transportu wraku Tu-154 ze Smoleńska. Projekt, przygotowany jeszcze w czasach misji ISAF w Afganistanie, uzasadniano także oszczędnościami rzędu kilkudziesięciu milionów złotych rocznie.

Zobacz też: Legalna rejestracja samochodów z kierownicą po prawej stronie

Udostępnienie lotniska wojskowego samolotom cywilnym będzie za każdym razem wymagało zgody dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych, wydanej w porozumieniu z dowódcą jednostki, która użytkuje lotnisko wojskowe. Operacje lotnictwa cywilnego na lotniskach wojskowych mają być wykonywane z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Nie ma obowiązku wpisywania lotniska wojskowego do rejestru lotnisk cywilnych. Aktualne dane techniczne i eksploatacyjne lotniska wojskowego mają być udostępniane w Zintegrowanym Pakiecie Informacji Lotniczej (AIP). Badaniem wypadków lotniczych samolotów cywilnych realizujących zadania na potrzeby wojska będzie się zajmować Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.

Zobacz też: Przepisy dotyczące szkolenia kierowców w służbach zostaną uproszczone

Polskie wojsko już wcześniej korzystało z cywilnego transportu np. w ramach natowskiego programu SALIS (Strategic Airlift Interim Solution - tymczasowego rozwiązania problemu powietrznego transportu strategicznego). Dzięki temu możliwy był przerzut ciężkiego sprzętu do i z Afganistanu samolotami czarterowanymi w Rosji i na Ukrainie.

Sejm uchwalił ustawę 25 czerwca br., a prezydent podpisał ją 4 sierpnia; 24 sierpnia ustawa została ogłoszona.(PAP)

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK