reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Uruchomiono nową trasę tramwajową w Gdańsku

Uruchomiono nową trasę tramwajową w Gdańsku

W Gdańsku uruchomiono nową linię tramwajową łączącą śródmieście z dzielnicą Piecki-Migowo. Połączenie tramwajowe, na które mieszkańcy miasta czekali niebagatelne 40 lat!

W poniedziałek, miesiąc wcześniej niż planowano, w Gdańsku zostanie uruchomiona nowa trasa tramwajowa, łącząca śródmieście z dzielnicą Piecki-Migowo. Na prawie 4,5 km trasie znajduje się osiem przystanków. Na to połączenie mieszkańcy czekali ok. 40 lat.

W środę tramwajem po nowej trasie, w ramach inauguracji nowej linii, przejechali przedstawiciele władz miasta, wykonawcy, chętni mieszkańcy i dziennikarze. Termin oddania trasy do użytku został przyspieszony ze względu na rozpoczęcie 1 września regularnego kursowania przez Pomorską Kolej Metropolitalną.

Nowa linia o dł. ok. 4,5 km z ośmioma przystankami powstała na odcinku od pętli Siedlce, wzdłuż ul. Kartuskiej, przez ul. Nowolipie, ul. Rakoczego aż do przystanku Brętowo Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM), gdzie po raz pierwszy w Polsce zastosowano rozwiązanie umożliwiające przesiadkę z tramwaju do pociągu na tym samym peronie. Inwestycja obejmuje także odgałęzienie linii tramwajowej od ul. Rakoczego do ul. Bulońskiej.

Na nowej trasie kursować będą tramwaje linii 10 i 12. W godzinach szczytu w dni powszednie na wspólnym odcinku ze Śródmieścia do Piecek-Migowa będą kursować naprzemiennie co pięć minut, w pozostałych porach dnia co 10-15 minut.

Zobacz też: PKP PLK wyda do 2023 r. na inwestycje 68 mld złotych!

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz ocenił, że „tramwaj jest najbardziej komfortowym środkiem transportu”. W jego opinii nowa trasa poprawi dostępność mieszkańców do Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM), ale też pasażerowie PKM, wysiadając np. w Brętowie, będą mogli się przesiąść do tramwaju i dojechać do centrum.

Adamowicz zaznaczył, że od 1 września - w związku z uruchamianą trasą - z ulic Gdańska nie znikną korki. "W określonych godzinach korki zawsze będą i tego nie unikniemy; każdy samorząd musi tak rozwijać komunikację publiczną, by była alternatywa dla czterech kółek" - dodał.

Uruchomienie nowej linii tramwajowej spowoduje wiele zmian w funkcjonowaniu komunikacji zbiorowej w Gdańsku. Trasy wielu linii autobusowych zostaną zmienione, wydłużone lub skrócone, a niektóre zlikwidowane.

Prezes Gdańskich Inwestycji Komunalnych, miejskiej spółki realizującej inwestycję, Ryszard Trykosko powiedział, że trasę obsługiwać będzie piąć pojazdów. Są to najnowocześniejsze w Polce dwukierunkowe tramwaje PESA Jazz Duo. Pojazdy są niskopodłogowe oraz wyposażone w klimatyzację, monitoring wewnętrzny oraz system informacji pasażerskiej. "Nie jest to typowy ciąg tramwajowy, bo prowadzi po terenie o dużej różnicy wzniesień; jest tu pierwszy w mieście odcinek trasy tramwajowej poprowadzony po estakadzie znajdującej się na wysokości 11 metrów” – dodał.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama