reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Zmiany w prawie i określenie zasad stosowania dronów

Zmiany w prawie i określenie zasad stosowania dronów

Szefowie służb specjalnych przedstawią rekomendacje dotyczące zmian w prawie określającym stosowanie dronów w Polsce.

Szefowie służb specjalnych przedstawią własne rekomendacje do zmian w prawie i określenia zasad stosowania dronów w Polsce - powiedział koordynator służb specjalnych Marek Biernacki. Pracuje międzyresortowy zespół do uregulowania tych spraw - podał.

Biernacki po czwartkowym spotkaniu z sejmową komisją ds. służb specjalnych powiedział, że rozmawiał z posłami o zagrożeniach związanych z dronami i możliwości uregulowania prawnego tych kwestii.

"Pracuje nad tym międzyresortowy zespół. Drony pojawiają się nie tylko przy tych dwóch dotyczących lotnisk przypadkach, o których piszą media - z Okęcia i Balic, ale też są wykorzystywane do przemytu, umożliwiają też działania szpiegowskie" - mówił dziennikarzom.

Zobacz też: Nowelizacja Prawa Lotniczego - co się zmieni?

Powiedział, że zespół międzyresortowy pracuje już od pewnego czasu, ale jako koordynator służb specjalnych poprosił też o opinie szefów tych służb. "Z jednej strony to legislacja, ale z drugiej też problem fizycznego zabezpieczenia przed dronami lotnisk, czy obiektów wojskowych. To zagrożenie jest dostrzegane w całej Europie" – mówił.

Dodał, że analizowane i badane są też przepisy w innych krajach - jak radzą sobie z tym kraje europejskie, bo tam też dochodziło do podobnych zdarzeń. "Będziemy przedstawiać rekomendacje służb w tej sprawie" – zapowiedział.

Pytany o szczegóły krakowskich zdarzeń nie chciał o nich mówić. "Toczy się śledztwo, ta sprawa powinna być wyjaśniona” – powiedział.

Marek Opioła (PiS) powiedział, że z informacji Biernackiego przedstawionych komisji wynikało, że zespół międzyresortowy ma przygotować rozwiązania prawne, żeby walczyć z tym zjawiskiem. Ma to uregulować sytuację w miejscach, gdzie nie powinny latać tego typu statki, czyli np. przy lotniskach, obiektach infrastruktury krytycznej, czy jednostkach wojskowych.

"Są sygnały, że służby innych państw mogą dronami penetrować takie miejsca" - dodał.

Zobacz też: Pośrednictwo w transporcie międzynarodowym, a preferencyjny VAT

Media informowały o przypadku drona, który niedawno zakłócił lądowanie jednego z samolotów na Okęciu. Policja odnalazła prawdopodobnego sprawcę zdarzenia. Podobne incydenty odnotowano także na innych lotniskach w Polsce, np. w Łodzi - w sieci można obejrzeć filmy nakręcone z bezzałogowca lecącego w strefie kontrolowanej tego lotniska.

W marcu 2014 r. na krakowskim lotnisku w Balicach w jego wojskowej części doszło do incydentu, w sprawie którego Prokuratura Apelacyjna w Krakowie wspólnie z ABW prowadzi śledztwo. Prokuratura podała, że chodzi o naruszenie prawa lotniczego i sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu powietrznym. Według mediów może chodzić o zdarzenie, gdy z drona spuszczono flarę na teren lotniska, co mogło spowodować zagrożenie dla samolotów.

Za spowodowanie zagrożenia w ruchu powietrznym grozi do ośmiu lat więzienia.

Obecnie polskie prawo wymaga wydawanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego świadectwa kwalifikacji od operatorów bezzałogowych statków powietrznych, ale tylko w razie użycia do celów komercyjnych. Jeżeli ktoś kupi takie urządzenie i robi zdjęcia w celach prywatnych i nie czerpie z tego korzyści finansowych, nie musi mieć takiego dokumentu. (PAP)

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama