reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Zakup biletów lotniczych dla pracowników a VAT

Zakup biletów lotniczych dla pracowników a VAT

Czy podatnik, który dokonał zakupu biletu lotniczego np. z Polski do Francji bezpośrednio od podmiotu węgierskiego, a następnie przekazał go nieodpłatnie pracownikowi w celu odbycia podróży służbowej jest zobowiązany do rozliczenia importu usług? Czy nieodpłatne przekazanie biletu pracownikowi podlega w tym przypadku opodatkowaniu VAT?

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega w szczególności odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie w określonych przypadkach opodatkowaniu VAT podlega również import usług tj. świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca. Dla określenia natomiast czy nabywanie usług transportu lotniczego podlega opodatkowaniu w Polsce niezbędne jest ustalenie miejsca świadczenia tych usług. Od ustalenia miejsca ich świadczenia uzależnione jest bowiem miejsce opodatkowania tego typu usług. Zgodnie z  § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług, w przypadku świadczenia środkami transportu morskiego lub lotniczego, usług międzynarodowego transportu osób – miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju. Przy czym przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego:

  • z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju,
  • z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju,
  • z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt).

Zobacz też: Czy powstanie lotnisko w Suwałkach?

Z uwagi na przytoczone regulacje, w przypadku transportu międzynarodowego osób (w szczególności transportu lotniczego) podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku należnego jest podmiot, który te usługi wykonał. Tym samym np. zakup biletu lotniczego z Polski do Francji od podmiotu z Węgier nie powoduje obowiązku rozliczenia importu usług przez polskiego podatnika. Podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku jest w tym przypadku węgierski kontrahent. Z tego względu w analizowanym przypadku polski podatnik nie ma również prawa do odliczenia podatku w związku z zakupem wspomnianego biletu lotniczego (nabywane usługi są opodatkowane na Węgrzech).

Na marginesie wspomnieć warto, że zasadniczo możliwe jest wystąpienie o zwrot podatku z tytułu nabycia usług opodatkowanych w innym państwie członkowskim, według szczególnej procedury na druku VAT-REF. Niemniej jednak zauważyć należy jednocześnie, iż usługi międzynarodowego transportu osób podlegają opodatkowaniu według obniżonej 0% stawki podatku VAT. W rezultacie otrzymanie faktury dokumentującej usługi międzynarodowego transportu osób nie uprawnia do ubiegania się o zwrot podatku. 

Zobacz też: Jak ułatwić sobie odzyskanie VAT z transportu międzynarodowego

Na zakończenie zauważyć trzeba, iż podatnik nabywający bilety lotnicze w celu zapewnienia transportu pracownikom zobowiązanym do odbycia podróży służbowej nie jest zobligowany do opodatkowania nieodpłatnego przekazania takich biletów lotniczych pracownikom. W tym przypadku przekazanie biletów nastąpi na cele wyjazdu służbowego, a więc związane będzie z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.

Tekst: Ewelina Błądek, Konsultant podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama