| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Plany inwestyzyjne PKP do 2023 r.

Plany inwestyzyjne PKP do 2023 r.

Według planów inwestycyjnych, PKP PLK ma wydać do roku 2023 r. ponad 50 mld zł na inwestycje. Skróci się m.in. czas przejazdu pociągami między kluczowymi miastami.

PKP PLK zainwestuje 50 mld zł do 2023 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczą do 2023 r. ponad 50 mld zł na inwestycje kolejowe, jeszcze w br. PLK ogłosi przetargi o łącznej wartości 11 mld zł. - podała w środę spółka. Dzięki modernizacjom m.in. ze środków UE skrócony ma zostać czas podróży pociągami.

"Dzięki unijnemu wsparciu z perspektywy finansowej UE na lata 2014 – 2023, podróż na kluczowych liniach kolejowych między kolejnymi największymi miastami w Polsce będzie coraz krótsza, usprawnione też zostaną połączenia aglomeracyjne, skróci się czas przewozu towarów" - czytamy w komunikacie PLK.

Zobacz też: Audi e-diesel - rozpoczęto produkcję paliwa przyszłości

PLK podały, że zarządca sieci kolejowej konsekwentnie w ostatnich trzech latach modernizował ponad 1000 km torów rocznie. "Najlepszy był rok 2014 gdy PLK zmodernizowały 1300 km torów kolejowych wydając ponad 7 mld zł. Plan inwestycyjny na ten rok zakłada wydatki na poziomie 8,5 mld zł. Około 6 mld zł z tej kwoty pochodzić ma ze środków unijnych, z perspektywy finansowej 2007-13. Pozostałe 2 mld zł to środki krajowe" - zaznaczyła spółka.

Dodała, że w latach 2016 - 2023 na inwestycje w sieć kolejową przeznaczy ponad 50 mld zł. "Każdego roku, wykorzystując również środki UE, będziemy wydawali średnio około 8 mld złotych. Dzięki temu zyskamy spójną sieć kolejową, usprawnimy połączenia aglomeracyjne i stworzymy lepszą ofertę dla przewoźników towarowych" - powiedział cytowany w informacji PLK Marcin Mochocki, pełnomocnik zarządu - dyrektor ds. inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PLK rozpoczęły już wykorzystywanie funduszy UE z kolejnej perspektywy finansowej. "Do końca 2015 roku zarządca sieci kolejowej ogłosi projekty na łączna kwotę ok. 11 mld zł. Pierwsza umowa o wartości blisko 300 mln zł na modernizację systemu sterowania ruchem na ostatniej części magistrali Poznań – Wrocław została podpisana w kwietniu. Wśród kolejnych, warto wymienić przetargi na realizacje ostatniej części trasy Wrocław - Poznań o wartości 1,5 mld zł, Sochaczew - Swarzędz za 2 mld zł, projekty aglomeracyjne w Warszawie za 0,7 mld zł" - wymienia spółka.

Zobacz też: Nowe urządzenia poprawiające bezpieczeństwo jazdy samochodem

Do 2023 r. skróci się czas przejazdu pociągami m.in. do Olsztyna

Dodano, że kolejne przetargi obejmą kluczowe fragmenty tras: Warszawa - Radom za 1 mld zł, Kraków - Katowice za 2 mld zł, Warszawa - Białystok na 0,5 mld zł i trasę z Warszawy do Lublina za 3 mld zł. Modernizacja będzie oznaczała m.in. podwyższenie prędkości maksymalnej pociągów do 160 km/h i skrócenie czasu podróży - przekonują PLK.

Jak zapowiada spółka na przełomie 2015 i 2016 r. pasażerowie pojadą szybciej pociągiem na kolejnych trasach. "To efekt inwestycji, które PLK zakończyły lub zakończą w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Nawet o kilkadziesiąt minut skróci się czas przejazdu między większymi miastami w Polsce. Do dyspozycji przewoźników będą odnowione trasy między Poznaniem a Gdańskiem, z Poznania do Olsztyna i do Katowic, a także z Katowic do Warszawy przez Częstochowę i do Łodzi" - podsumowały PLK. (PAP)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »