reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Będzie jeden system opłat za autostrady w UE?

Będzie jeden system opłat za autostrady w UE?

Wygląda na to, że będzie obowiązywał jeden system poboru opłat na wszystkich płatnych odcinkach dróg w UE. Rząd zajmie się nowelizacja prawa pod tym kątem.

Jednolity elektroniczny system poboru opłat dla wszystkich państw UE

UE chce, by opłaty pobierane w formie elektronicznej od użytkowników płatnych dróg mogły być naliczane na terenie całej Wspólnoty za pomocą jednego urządzenia. Przygotowanie naszego prawa do tego rozwiązania to cel projektu, którym we wtorek zajmie się rząd.

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa (OIGD) wskazuje, że rozwiązania, które wprowadza projekt noweli ustawy o drogach publicznych oraz o autostradach płatnych i o Krajowym Funduszu Drogowym, dotyczą przyszłości. "Unia Europejska chciałaby, żeby we wszystkich państwach członkowskich był jednolity elektroniczny system poboru opłat, by obywatele mieli ułatwioną podróż" - podkreśliła szefowa OIGD Barbara Dzieciuchowicz.

Zobacz też: Nowy przetarg na system informacji pasażerskiej

"Z pewnością byłoby to korzystne dla kierowców poruszających się po Europie. Mogliby podróżować posiadając jedno urządzenie pokładowe w samochodach. Oczywiście pozostaliby różni operatorzy systemu w różnych państwach" - dodała Dzieciuchowicz.

Zaznaczyła jednak, że najpierw trzeba uporządkować różne systemy poboru opłat w Polsce. "Są prywatni koncesjonariusze, którym płaci się za przejazd, jest system viaToll dla samochodów ciężarowych i osobowych na autostradach, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Na pewno pierwszym krokiem powinno być ujednolicenie tych systemów. Widać jednak, że do 2018 roku na pewno nie będzie zdecydowanych ruchów w tym zakresie" - oceniła.

Zobacz też: Test Toyota Aygo 1.0 VVT-i 69 KM

Kiedy elektroniczny system poboru opłat na autostradach?

Z kolei szefowa Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak zapowiedziała w połowie marca, że elektroniczny system poboru opłat na autostradach dla wszystkich pojazdów mógłby ruszyć w listopadzie 2018 r., a pod koniec 2017 r. powinny odbyć się jego testy.

Celem przygotowanego przez resort infrastruktury i rozwoju projektu "jest stworzenie procedur regulujących europejską usługę opłaty elektronicznej (European Electronic Toll Service)". "Usługa ta ma mieć charakter uzupełniający wobec krajowych usług opłaty elektronicznej w państwach członkowskich" - mówił PAP rzecznik MIR Piotr Popa.

"Dzięki wprowadzonym zmianom w ustawie o drogach publicznych, zawarcie jednej umowy z pojedynczym dostawcą EETS umożliwi użytkownikom EETS uiszczanie opłat nie tylko na terenie Polski, lecz na całej sieci drogowej na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, dzięki jednemu urządzeniu pokładowemu zainstalowanemu w pojeździe, które będzie dostarczane przez tego dostawcę" - zaznaczył Popa.

Zobacz też: Test Seat Ibiza Cupra 1.4 BT DSG 180 KM

Jak wyjaśnił, "projektowane rozwiązania będą miały zastosowanie wyłącznie do obszarów, na których istnieją systemy poboru opłat w formie elektronicznej".

Rzecznik MIR zwrócił uwagę, że obecnie system poboru opłat w formie elektronicznej - viaToll, obejmuje tylko drogi zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. "Użytkownik sam może zdecydować, czy zamierza skorzystać z usług świadczonych przez dostawców EETS, a jeśli tak, to z którym z nich zawrze umowę" - dodał.

Od 2011 r. funkcjonuje elektroniczny system poboru opłat od ciężarówek i autobusów viaToll na odcinkach dróg krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. W listopadzie 2018 r. kończy się umowa w tej sprawie. (PAP)

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama