| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Przejście graniczne w Połowcach jest już międzynarodowe

Przejście graniczne w Połowcach jest już międzynarodowe

Od początku kwietnia 2015 r. polsko-białoruskie przejście graniczne w Połowcach zmieniło się z bilateralnego na międzynarodowe. Oznacza to, że mogą z niego korzystać obywatele wszystkich państw, a nie jak dotychczas jedynie obywatele Polski i Białorusi.

Dotychczasowe bilateralne polsko-białoruskie przejście graniczne w Połowcach (Podlaskie) jest od początku kwietnia przejściem międzynarodowym. Oznacza to, ze mogą z niego korzystać obywatele wszystkich państw, a nie jak dotychczas tylko Polacy i Białorusini.

W środę na przejściu odbyło się spotkanie podlaskich służb granicznych i wojewody podlaskiego w związku z rozszerzeniem odpraw w Połowcach. Od kwietnia mogą tam być odprawiane nie tylko samochody osobowe – jak było dotychczas - ale też autokary oraz samochody ciężarowe o masie do 7,5 tony - poinformowała w komunikacie po spotkaniu rzeczniczka wojewody podlaskiego Joanna Pilcicka.

Zobacz też: Kiedy zachodzi wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów?

Wojewoda podlaski Andrzej Meyer oraz komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej płk Andrzej Rytwiński i dyrektor Izby Celnej w Białymstoku gen. Mirosław Sienkiewicz oraz przedstawiciele samorządów lokalnych oglądali m.in. działanie nowoczesnego sprzętu do kontroli ładunków.

W Połowcach kończy się trwająca od 2008 r. rozbudowa tego przejścia granicznego, które dotąd funkcjonowało w prowizorycznych warunkach. Obiekt ma być gotowy we wrześniu. Trwają prace wykończeniowe, wyposażanie obiektów. Wszystko ma się przyczynić do szybszej i sprawniejszej obsługi podróżnych oraz zwiększenia ruchu w tym miejscu Także służby graniczne będą pracowały w znacznie lepszych warunkach. Przejście będzie mogło obsługiwać więcej pojazdów.

Zobacz też: Powstanie system połączeń komunikacyjnych wokół dworców w Białymstoku

Jak przypomniała Pilcicka, drogowe przejście graniczne Połowce-Pieszczatka działało od 1993 r. na powierzchni ok. 650 m. Po wejściu Polski do strefy Schengen odprawy przeniesiono na stronę polską, gdyż wcześniej odbywały się po białoruskiej. Ostatnie lata to budowa nowych obiektów przejścia w Połowcach. Powstaje ono na powierzchni 13 ha. W ciągu doby będzie mogło obsługiwać w obu kierunkach ok. 200 samochodów ciężarowych, dwa tysiące aut osobowych oraz 50 autokarów.

Budowa przejścia ma kosztować ok. 173 mln zł - podawał wcześniej Podlaski Urząd Wojewódzki. Pieniądze pochodzą z różnych źródeł: Funduszu Granic Zewnętrznych, Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013, Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz budżetu państwa. (PAP)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »