| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > VAT- Otrzymanie zaliczki w eksporcie ze stawką 0%

VAT- Otrzymanie zaliczki w eksporcie ze stawką 0%

Czy spółka, która zawarła umowę sprzedaży jednego z samochodów przedsiębiorstwu zarejestrowanemu na Ukrainie, a które wpłaciło 100% zaliczkę na poczet sprzedaży może zastosować względem zaliczki preferencyjną 0% stawkę podatku VAT?

Podatnik - Spółka z o.o. zajmuje się działalnością w zakresie logistyki i przewozów samochodowych. Spółka zawarła umowę sprzedaży jednego z samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Kupującym jest przedsiębiorstwo z siedzibą na Ukrainie. Kupujący wpłacił 15.3.2015 r. 100% zaliczkę na poczet planowanej sprzedaży. Wywóz samochodu ma nastąpić 26.4.2015 r. i zostanie zorganizowany przez kupującego.

Czy Spółka powinna wykazać w deklaracji VAT-7 otrzymaną zaliczkę oraz czy powinna wystawić na rzecz ukraińskiego odbiorcy fakturę dokumentującą ww. wpłatę? Czy możliwe jest zastosowanie w analizowanym przypadku względem otrzymanej zaliczki preferencyjnej 0% stawki podatku VAT?

Zobacz też: Refaktura usługi transportu międzynarodowego - stawka VAT

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej ustawą o VAT), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega min. eksport towarów. Definicję eksportu zawiera art. 2 pkt 8 ustawy o VAT. W świetle tej regulacji, przez eksport towarów rozumie się eksporcie towarów  dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:

a) dostawcę lub na jego rzecz, lub

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (...)

- jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych;

Zobacz też: VAT- stawka 0% dla usługi dopełnienia formalności celnych związanych z eksportem towarów

Sprzedaż samochodu na Ukrainę spełnia przedstawione wyżej warunki. Zatem stanowi eksport towaru.

W odniesieniu do otrzymanej przez Spółkę zaliczki, należy wskazać na art. 19a ust. 8 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania (w odniesieniu do otrzymanej kwoty).

Powyższa regulacja ma zastosowanie także do eksportu towarów. Oznacza to, że Spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy w odniesieniu do kwoty objętej zaliczką w momentem jej otrzymania. W konsekwencji Spółka winna wykazać jej otrzymanie w rozliczeniu za marzec 2015 r.

Zobacz też: Stawka 0% podatku VAT dla usług transportu międzynarodowego

Spółka będzie zobowiązana do wystawienia faktury dokumentującej zaliczkę. Zgodnie bowiem z art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności opodatkowanych z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub sprzedaży mediów. Z zakresu przywołanego przepisu nie został wyłączony eksport towarów, więc będzie miał on zastosowanie w przedstawionym stanie faktycznym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »