reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > VAT- Otrzymanie zaliczki w eksporcie ze stawką 0%

VAT- Otrzymanie zaliczki w eksporcie ze stawką 0%

Czy spółka, która zawarła umowę sprzedaży jednego z samochodów przedsiębiorstwu zarejestrowanemu na Ukrainie, a które wpłaciło 100% zaliczkę na poczet sprzedaży może zastosować względem zaliczki preferencyjną 0% stawkę podatku VAT?

Podatnik - Spółka z o.o. zajmuje się działalnością w zakresie logistyki i przewozów samochodowych. Spółka zawarła umowę sprzedaży jednego z samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Kupującym jest przedsiębiorstwo z siedzibą na Ukrainie. Kupujący wpłacił 15.3.2015 r. 100% zaliczkę na poczet planowanej sprzedaży. Wywóz samochodu ma nastąpić 26.4.2015 r. i zostanie zorganizowany przez kupującego.

Czy Spółka powinna wykazać w deklaracji VAT-7 otrzymaną zaliczkę oraz czy powinna wystawić na rzecz ukraińskiego odbiorcy fakturę dokumentującą ww. wpłatę? Czy możliwe jest zastosowanie w analizowanym przypadku względem otrzymanej zaliczki preferencyjnej 0% stawki podatku VAT?

Zobacz też: Refaktura usługi transportu międzynarodowego - stawka VAT

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej ustawą o VAT), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega min. eksport towarów. Definicję eksportu zawiera art. 2 pkt 8 ustawy o VAT. W świetle tej regulacji, przez eksport towarów rozumie się eksporcie towarów  dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:

a) dostawcę lub na jego rzecz, lub

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (...)

- jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych;

Zobacz też: VAT- stawka 0% dla usługi dopełnienia formalności celnych związanych z eksportem towarów

Sprzedaż samochodu na Ukrainę spełnia przedstawione wyżej warunki. Zatem stanowi eksport towaru.

W odniesieniu do otrzymanej przez Spółkę zaliczki, należy wskazać na art. 19a ust. 8 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania (w odniesieniu do otrzymanej kwoty).

Powyższa regulacja ma zastosowanie także do eksportu towarów. Oznacza to, że Spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy w odniesieniu do kwoty objętej zaliczką w momentem jej otrzymania. W konsekwencji Spółka winna wykazać jej otrzymanie w rozliczeniu za marzec 2015 r.

Zobacz też: Stawka 0% podatku VAT dla usług transportu międzynarodowego

Spółka będzie zobowiązana do wystawienia faktury dokumentującej zaliczkę. Zgodnie bowiem z art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności opodatkowanych z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub sprzedaży mediów. Z zakresu przywołanego przepisu nie został wyłączony eksport towarów, więc będzie miał on zastosowanie w przedstawionym stanie faktycznym.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama