reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Transport stali – zasady opodatkowania VAT

Transport stali – zasady opodatkowania VAT

Spółka X zarejestrowana w Polsce dla celów VAT zamówiła wyroby stalowe (symbol PKWiU: 24.10.31.0) od innej polskiej spółki Y. Wyroby te, na podstawie złożonego zamówienia, zostały przetransportowane przez dostawcę do zakładu spółki X . Dostawę zrealizowano na warunkach DAP zgodnie z Incoterms 2010. Całość świadczenia została wykonana na podstawie jednej umowy. Sprzedawca Y wystawił fakturę na rzecz X, w której dostawa wyrobów stalowych została wykazana jako objęta mechanizmem odwrotnego obciążenia, natomiast usługa transportowa została opodatkowana stawką 23%. Czy podatnik Y postąpił prawidłowo?

Podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej (art. 29a ust. 1 ustawy o VAT). Jednocześnie, podstawa ta obejmuje także koszty dodatkowe, takie jak koszty transportu, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy (art. 29a ust. 6 lit. b) ustawy o VAT).

Oznacza to, że podstawa opodatkowania obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy, w tym wszelkie koszty bezpośrednio związane z określoną dostawą towarów czy świadczeniem usług (tj. takie koszty, które wpływają bezpośrednio na wysokość kwoty należnej). Jak wynika ze stanu faktycznego, strony zawarły umowę, na podstawie której spółka Y dokonała dostawy wyrobów stalowych na rzecz podmiotu X oraz przetransportowała te towary do zakładu  nabywcy. Usługa transportowa została wykonana na rachunek sprzedawcy, gdyż zgodnie z warunkami dostawy (DAP), podmiot ten był odpowiedzialny za dostarczenie towarów do określonego w umowie miejsca. Przy czym, spółka Y obciążyła kontrahenta kosztami usługi transportu na podstawie wystawionej faktury. W związku z powyższym, należy zauważyć, że strony nie zawarły odrębnych umów na dostawę wyrobów stalowych i wykonanie usługi transportowej. Usługa transportowa nie stanowiła dla spółki X celu samego w sobie, lecz jedynie służyła realizacji zasadniczego świadczenia w postaci dostawy towarów stalowych (wraz z ich transportem wg zasad Incoterms 2010). Biorąc więc pod uwagę ww. argumenty, należy stwierdzić, iż wartość usługi transportowej powinna stanowić element kalkulacyjny podstawy opodatkowania dostawy wyrobów stalowych. 

Zobacz też: VAT- stawka 0% dla usługi dopełnienia formalności celnych związanych z eksportem towarów

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, podatnikami (czyli podmiotami zobowiązanymi do rozliczenia podatku VAT) są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy (towary objęte mechanizmem odwrotnego rozliczenia), jeżeli dokonującym ich dostawy jest -  w uproszczeniu – przedsiębiorca (a sprzedaż nie jest zwolniona od podatku VAT).

Jeżeli wszystkie te warunki są spełnione łącznie, wówczas dostawa towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT (m.in. wyrobów stalowych) objęta jest mechanizmem odwrotnego obciążenia. Jak wynika zaś ze stanu faktycznego spółka X zamówiła wyroby stalowe, oznaczone symbolem PKWiU 24.10.31.0, tj. towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Zakładając zatem, że w przedmiotowej sprawie są spełnione pozostałe wymagania określone w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, należy stwierdzić, że dostawa wyrobów stalowych dokonana przez spółkę Y słusznie została objęta mechanizmem odwrotnego obciążenia towarów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama