Kategorie

Samorządy mogą już inwestować w budowę linii kolejowych

Samorządy mogą już inwestować w budowę linii kolejowych.
ShutterStock
Choć trudno w to uwierzyć, jeszcze do niedawna samorządy nie mogły zgodnie z prawem zainwestować w budowę linii kolejowej. Zmieniła to nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym.

PKP PLK już nie jest jedynym podmiotem, który mógł budować linie kolejowe

"Samorządy już zaczynają prowadzić własne inwestycje kolejowe, czego przykładem może być niemal miliardowej wartości projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, a w nowej perspektywie unijnej takich inicjatyw zapowiada się więcej. W szczególności na przejętych od PKP liniach kolejowych - województwo dolnośląskie już od kilku lat prowadzi ruch kolejowy na dwóch liniach (do Trzebnicy i Jakuszyc), a zamierza przejąć szereg kolejnych i je rewitalizować" - powiedział PAP Krzysztof Rytel, dyrektor Centrum Zrównoważonego Transportu.

Reklama

Jak dodał, "w dotychczasowym brzmieniu ustawy spółka PKP Polskie Linie Kolejowe była jedynym podmiotem w kraju, który mógł wystąpić o decyzję o lokalizacji linii kolejowej i konsekwentnie było tak w wielu szczegółowych przepisach - np. o przejmowaniu gruntów, podmiotem działań mogła być tylko PKP PLK".

Nowelizacja, która ostatnio weszła w życie wprowadza wiele usprawnień procesu inwestycyjnego związanego z budową i modernizacją linii kolejowych. Rozwiązuje szereg szczegółowych sytuacji, które miały charakter luk prawnych i jak należy przypuszczać wyszły w praktyce, doprowadzając do sytuacji patowych - ocenił Rytel.

Zobacz też: Kolej coraz bezpieczniejszym środkiem transportu

Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym

Nowe przepisy dopuszczają m.in. sporządzenie własnych map geodezyjnych w przypadku, gdy dla danego terenu nie ma mapy zasadniczej, a nie jest on zamknięty. "Dotychczas dotyczyło to tylko terenów zamkniętych" - wyjaśnił ekspert.

Reklama

"W przypadku działek o nieuregulowanym statusie prawnym nowelizacja dopuszcza zawiadamianie stron o toczących się postępowaniach i wydanych decyzjach poprzez ogłoszenia. Zaś w przypadku gruntów przejmowanych na cel związany z inwestycją kolejową wysokość odszkodowania będzie ustalał od razu wojewoda, a nie jak dotychczas dopiero w przypadku fiaska negocjacji. Nowelizacja nadaje też uprawnienie inwestora linii kolejowej do bezpłatnego korzystania z pasów gruntów pod drogami lub wodami płynącymi" - wyliczył Rytel.

Nowelizacja wprowadza ponadto kilka zmian w obszarze finansowania inwestycji kolejowych. "Przede wszystkim dopuściła możliwość finansowania z budżetu państwa inwestycji także na liniach nie będących liniami znaczenia państwowego. Do szczegółowej listy zadań, które mogą być finansowane lub dofinansowywane ze środków publicznych dodano zakup pojazdów technicznych na własne potrzeby PKP PLK. Dopuszczono finansowanie z budżetów samorządów zadań polegających na zarządzeniu liniami kolejowymi. Uszczegółowiono zapisy dotyczące planów wieloletnich inwestycji spółki PKP PLK" - wskazał ekspert.

Zobacz też: Test Volkswagen Golf VII 2.0 TDI 150 KM Man. 6-bieg

Poza tym - mówił - wprowadzono kilka zmian o charakterze przede wszystkim porządkowym i doprecyzowującym, zwłaszcza w obszarze zarządzania bezpieczeństwem. "Jedna zmiana dotyczy procesu przyznawania tras w rozkładzie jazdy. Do dotychczasowej hierarchii pierwszeństwa w uzyskiwaniu tras dodano obowiązek kierowania się w tym procesie maksymalnym wykorzystaniem zdolności przepustowej, co jest konsekwencją wchodzącej w życie połowie roku dyrektywy nr 34/2012" - tłumaczył.

"Nowelizacja jest korzystna, poza zmianami porządkowymi wprowadza szereg usprawnień mających na celu ułatwienie finansowania i prowadzenia inwestycji kolejowych oraz likwiduje zidentyfikowane luki prawne, które niekiedy nawet całkowicie uniemożliwiały to od strony prawnej" - podsumował Rytel. (PAP)

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  25 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy?

  Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy? Jak najbardziej. Niestety tylko w przypadku, w którym kandydat... nie zda egzaminu.

  Kurs reedukacyjny: co to jest?

  Kurs reedukacyjny: co to jest i w jakich przypadkach jest konieczny? Dziś opowiemy o szkoleniach organizowanych przez WORD-y.

  Ile kosztuje licencja taxi?

  Ile kosztuje licencja taxi? Kierowca musi spełnić parę wymogów formalnych. Na jaki wydatek musi się przygotować? Kilkaset złotych.

  Jak zostać kierowcą Ubera? To w pewnym sensie proste...

  Jak zostać kierowcą Ubera? Choć wymogi nie są zaporowe, jest kilka punktów, które musi wypełnić kandydat. Zaraz opowiemy o procesie autoryzacji.

  Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Sunderland zaczyna produkcję

  Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Pomimo brexitu Nissan nie zdecydował się na przeniesienie produkcji z Wysp Brytyjskich.

  Zgoda na nadanie numeru VIN. Kiedy jest wydawana?

  Zgoda na nadanie numeru VIN jest wydawana przez wydział komunikacji w określonych przypadkach. Jakich? O tym opowiemy za chwilę.

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego: jak załatwić formalności? Warto dobrze przygotować się do wizyty w wydziale komunikacji.

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy?

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy? Na drodze do tzw. "L-ki" kierowcy stoi przede wszystkim kurs organizowany głównie w WORD-ach.

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem. Co musisz o nim wiedzieć?

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem to tak naprawdę prawo jazdy na tramwaj. Jak się je zdobywa i jakie warunki należy spełnić?

  Nowy Peugeot 308 SW - jest po prostu piękny!

  Nowy Peugeot 308 SW został oficjalnie zaprezentowany. Powabne kombi ma 600-litrowy bagażnik i paletę pięciu silników.

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Zgubiłem numer PKK. Co zrobić w takiej sytuacji?

  Zgubiłem numer PKK. Jak go odzyskać? No i tu pojawia się spory problem, bo kandydata na kierowcę czeka... No właśnie co?

  Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.

  Sprzedaż części używanych na celowniku skarbówki. Powód? Wielu sprzedawców albo nie zarejestrowało nawet firmy, albo zaniża dochody ze sprzedaży.

  Ile elektryk przejedzie na rezerwie?

  Firma Edmunds sprawdziła, jaki dystans może pokonać samochód elektryczny, gdy komputer pokładowy pokazuje, że mają 0 km zasięgu.

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co to oznacza?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co oznacza taki komunikat pojawiający się w systemie info-car.pl? Kandydat na kierowcę nie ma się co martwić.

  Mitsubishi L200 po tuningu. Po fabrycznym tuningu!

  Mitsubishi L200 świetnie radzi sobie w terenie. Ma jednak pewną słabość. 150 koni to niezbyt dużo. Na szczęście Japończycy mogą coś na to poradzić.

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.