REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Olsztyn - organizacja ruchu podczas budowy linii tramwajowej

Olsztyn - organizacja ruchu podczas budowy linii tramwajowej. Fot. Fotolia
Olsztyn - organizacja ruchu podczas budowy linii tramwajowej. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Budowa linii tramwajowej w Olsztynie to wyzwanie nie tylko dla planistów, ale również dla cierpliwości zmotoryzowanych mieszkańców. Jak od 1-go marca będzie przebiegała organizacja ruchu w Olsztynie?

Brakiem informacji o organizacji ruchu na czas robót tramwajowych w centrum Olsztyna oburzeni byli m.in. olsztyńscy kierowcy.

REKLAMA

Leżące w samym centrum Olsztyna ulice Piłsudskiego oraz Kościuszki miały być zamknięte 1 marca - tak jeszcze w czwartek w południe informował PAP wiceprezydent Bogusław Szwedowicz, który zajmuje się koordynacją budowy linii tramwajowych w mieście. Na popołudnie zapowiedziano konferencję prasową, na której urzędnicy ratusza mieli przedstawić rozwiązania komunikacyjne na czas zamknięcie głównych ulic.

"Nie ma co kryć, będzie ciężko, bo zamkniemy dla ruchu samochodowego główne ulice w centrum" - podkreślał Szwedowicz. Jak dodał, ruch zostanie poprowadzony m.in. jednokierunkowymi dotąd ulicami, przy których zostanie wprowadzony zakaz parkowania.

Zobacz też: Test Audi TT 2.0 TFSI Quattro S tronic

Konferencję w ostatniej chwili odwołano; rzeczniczka ratusza Marta Bartoszewicz powiedziała PAP, że termin zamknięcia ulic w centrum przesunięto o tydzień.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Przedsiębiorcy, taksówkarze i mieszkający przy ulicach, które mają być zamknięte zasypali nas wnioskami i propozycjami. Z drugiej strony wykonawca robót chce już je rozpoczynać. Aby pogodzić wszystkie strony ustalono, że prace w centrum miasta nie rozpoczną się w poniedziałek, ale za tydzień. Jeszcze w piątek będziemy rozmawiać o organizacji ruchu tak, by utrudnienia były jak najmniejsze" - powiedziała PAP Bartoszewicz. Dodała, że w tym czasie miasto zamierza m.in. przeprowadzić akcję informującą kierowców o nowych zasadach ruchu w centrum.

Brak informacji o organizacji ruchu na czas robót tramwajowych w centrum to rzecz, która oburza olsztyńskich kierowców. W lokalnych mediach i na portalach internetowych mnóstwo jest w ostatnich dniach narzekań i na brak informacji, i na złe - w ocenie wielu - cząstkowe rozwiązania, które "wyciekają" z ratusza.

Przedsiębiorcy, którzy mają swoje firmy i zakłady przy zamykanych ulicach obawiają się spadku liczby klientów.

Podczas budowy linii tramwajowych w centrum Olsztyna przez zamknięte ulice będą mogły jeździć tylko miejskie autobusy i taksówki. Szwedowicz powiedział, że nie będzie na czas remontu obniżek cen biletów, a kierowców do porzucenia aut i przesiadki na autobus ma skusić to, że "autobus tamtędy przejedzie, a auto nie".

Zobacz też: Redukcja połączeń kolejowych Niemcy-Polska?

REKLAMA

W ocenie Szwedowicza ulice w centrum Olsztyna będą zamknięte do sierpnia. "Będziemy robić co w naszej mocy, by wyrobić się w takim terminie, możliwe są nawet prace na dwie zmiany" - przyznał. Jak dodał, jesienią muszą się już odbywać testy linii tramwajowych, a do końca roku ten projekt musi być rozliczony ponieważ współfinansuje go w 85 proc. Unia Europejska.

W związku z budową linii tramwajowych w Olsztynie, które mają połączyć sypialniane dzielnice południa miasta z centrum, miasteczkiem akademickim Kortowo i dworcem, po ulicach Olsztyna już teraz bardzo trudno jest się poruszać. Wiele ulic jest zwężonych, rozkopanych, wprowadzono ograniczenia prędkości.

Wartość wszystkich inwestycji związanych z modernizacją transportu w Olszynie wyceniono wstępnie na 105 mln euro. Projekt ten oprócz budowy linii tramwajowych i zakupu taboru przewiduje zbudowanie nowej ulicy i wprowadzenie inteligentnego zarządzania ruchem drogowym.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA