| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Zmiana polityki portu w Elblągu

Zmiana polityki portu w Elblągu

Elbląski port żył do tej pory z importu towarów sprowadzanych z Rosji. Jednak słaby kurs rubla zmusił zarząd do poszukania nowych źródeł dochodów. Jakich?

Słaby rubel spowodował mniejszy eksport do Rosji

Port w Elblągu przeładowuje towary wysyłane drogą wodną do i z obwodu kaliningradzkiego. Od kilku lat trzon przychodów tego portu stanowił eksport polskich materiałów budowlanych, które w Kaliningradzie były cenione i ze względu na cenę, i ze względu na jakość.

"Niestety, w związku z sytuacją geopolityczną, a ściślej sankcjami gospodarczymi nałożonymi na Rosję i idącym za tym spadkiem kursu rubla eksport tych towarów przestał być opłacalny" - przyznał w poniedziałek PAP dyrektor elbląskiego portu Arkadiusz Zgliński i dodał, że od lipca-sierpnia ubiegłego roku z miesiąca na miesiąc wysyłano do Rosji mniej towarów budowlanych niż w 2013 roku.

Mimo to elbląskiemu portowi udało się zamknąć miniony rok zyskiem wynoszącym nieco ponad 128 tys. zł. Za te pieniądze port m.in. założy monitoring oraz zmieni tradycyjne oświetlenie na oszczędniejsze w eksploatacji lampy ledowe.

Zgliński podał, że w sumie przez cały 2014 rok przeładowano w elbląskim porcie 358,3 tys. ton towarów.

Zobacz też: Porty nowym kanałem przemytu papierosów

Port w Elblągu będzie żył z importu z Rosji?

Ponieważ jednak eksport towarów do Rosji jest coraz mniej opłacalny władze elbląskiego portu nastawiają się w 2015 roku na import. "Nastawiamy się na razie na dwa zasadnicze towary: węgiel oraz pasze dla zwierząt" - przyznał Zgliński i dodał, że jeśli chodzi o węgiel, to sprawa jest prosta, ponieważ już w minionym roku sprowadzono go do Polski 100 tys. ton, co stanowi wzrost o 100 proc. w porównaniu z ilością sprowadzoną drogą morską z Rosji do Polski w 2013 roku.

"Pasze do Polski zamierza z Rosji sprowadzać uznana na rynku pasz firma, która ma zapewniony w całym kraju rynek zbytu na te towary" - dodał Zgliński i przyznał, że pasze sojowe będą przypływały do Polski z portu w Swietłogorsku, gdzie silosy z soją ma znana firma rosyjska (soję sprowadza ona z Ameryki Południowej). Sprowadzanie pasz jest możliwe po tym, jak w porcie w Elblągu w minionym roku wprowadzono kontrole weterynaryjne.

"Zabiegamy jeszcze o wprowadzenie u nas kontroli fitosanitarnych, ponieważ to pozwoli nam na sprowadzanie także drewna i torfu. Uważamy, że na te towary będzie popyt" - przyznał Zgliński i dodał, że w sprawie odpraw fitosanitarnych zamierza lobbować wspólnie z prezydentem Elbląga.

Zobacz też: Pierwsza jazda Kia Sorento 2015 2.2 CRDi 200 KM aut.

Tegoroczna łagodna zima sprawiła, że port w Elblągu nie zamarzł i wciąż odbywa się w nim przeładunek towarów. Na ten rok władze portu założyły przeładunek 400 tys. ton.

W porcie w Elblągu działają 4 terminale. Zgliński przyznał, że do rozwoju portu potrzeba m.in. zbudowania obrotnicy dla statków, ale przede wszystkim budowy takiego mostu na Wyspę Nowakowską, który nie będzie utrudniał żeglugi. Obecnie jest tam most pontonowy, który trzeba otwierać dla statków i barek. (PAP)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »