reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Program e-Cło - w 2015 r. ruszą nowe e-usługi

Program e-Cło - w 2015 r. ruszą nowe e-usługi

Służba Celna zapowiada sporo ułatwień dla przedsiębiorców i agentów celnych w 2015 r. Ruszyć mają m.in. jedno okienko dla rozliczeń ceł i podatków czy zintegrowana obsługa deklaracji INTRASTAT.

"Rok 2015 będzie rokiem dużych zmian w naszym systemie informacyjnym Służby Celnej" powiedział Grzegorz Smogorzewski z Rady Programu e-Cło podczas poniedziałkowej konferencji "Ułatwienia dla Biznesu w środowisku cyfrowym Służby Celnej". Zapowiedział on wprowadzenie kilku nowych, zintegrowanych usług programu e-Cło, które mają ułatwić życie klientom.

"Chcemy dokonać tego przejścia tak, aby odbywało się to bez uszczerbku dla przedsiębiorców" - podkreślił Smogorzewski.

Zobacz też: Kary umowne uiszczane przez odbiorcę towarów/usług

Platforma Usług Elektronicznych Służby Celnej (PUESC)

Jako pierwsza w marcu 2015 r. ma ruszyć Platforma Usług Elektronicznych Służby Celnej (PUESC), która będzie stanowić pojedynczy punkt dostępu do wszystkich e-usług Służby Celnej.

"Eliminujemy to, co mamy w tej chwili, że podmiot musi się logować do kilku różnych systemów (komunikacji), musi pamiętać hasła. Podobnie to eliminujemy po stronie funkcjonariuszy celnych. (…) Do tych wszystkich usług dojdzie też jeden wspólny HelpDesk (system wsparcia dla przedsiębiorców i użytkowników zewnętrznych)" - mówił Smogorzewski.

"W tej chwili, aby korzystać z (systemów obsługi celnej) przedsiębiorca musi się kilkakrotnie ubiegać o umożliwienie korzystania z e-usług. Uruchomimy taki komponent, który odpowiada za budowę bazy użytkowników-klientów, aby nie robić tego wielokrotnie. (…) Chcemy, żeby ta rejestracja dokonywała się online. Nie trzeba już będzie przychodzić do funkcjonariusza, do urzędu" - uzupełnił Smogorzewski.

Jak dodał, ci przedsiębiorcy czy ich przedstawiciele, tj. agenci celni, którzy już zarejestrowali się w systemie, nie będą musieli robić tego ponownie. "Udostępnimy tylko dane do sprawdzenia" - powiedział.

Zobacz też: Rozpoczną testy systemu e-booking dla ciężarówek

Zintegrowane obsługi w tranzycie, eksporcie i imporcie

Od początku czerwca zacznie funkcjonować tzw. zintegrowana obsługa w tranzycie, od 1 lipca zintegrowana obsługa w eksporcie, a od początku września zintegrowana obsługa w imporcie, które mają zapewnić sprawniejszą obsługę procesów celnych, ułatwić kontakty i wymianę informacji z izbami celnymi.

Dadzą one m.in. możliwość przedstawienia towaru w innym urzędzie celnym niż urząd złożenia zgłoszenia, w pełni elektroniczną obsługę poświadczenia wspólnotowego statusu towarów czy obsługę procedur uproszczonych.

Także latem, 1 lipca wystartuje jedno okienko do rozliczeń ceł i podatków.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół świadczy wyspecjalizowane usługi w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama