reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > PKP Cargo kupi 20 lokomotyw wielosystemowych

PKP Cargo kupi 20 lokomotyw wielosystemowych

PKP Cargo ogłosiło przetarg na zakup 20 lokomotyw wielosystemowych. Kontrakt ma opiewać na kwotę ponad 400 mln. zł.

Wcześniej PKP Cargo zapowiadało przetarg na 10 lokomotyw. Derda wyjaśnił, że zwiększenie zamówienia ma związek z zakupem przez polskiego przewoźnika w grudniu 2014 roku spółki Advanced World Transport(AWT), będącej drugim co do wielkości przewoźnikiem towarowym w Czechach.

"Rozwijamy działalność zagraniczną i dlatego inwestujemy w nowy tabor. Jeszcze niedawno myśleliśmy o dziesięciu sztukach, a dzisiaj ogłaszamy przetarg na 15 lokomotyw wielosystemowych z możliwością dokupienia kolejnych pięciu. To wzmocni potencjał PKP Cargo w zakresie obsługi połączeń za granicą" – podkreślił na konferencji prasowej Derda.

Zobacz też: Czy polscy kierowcy zarobią w Niemczech 8,5 euro za godzinę?

Dzięki przejęciu AWT PKP Cargo zyskał dostęp do 13 rynków Europy. Do dotychczas obsługiwanych krajów przez przewoźnika, czyli, Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii, Holandii, Węgiel i Litwy dołączą Słowenia, Chorwacja, Bułgaria i Rumunia.

Derda zaznaczył, że spółka może kupić łącznie 20 lokomotyw za 400 mln zł. Pierwsze dwie z nowych maszyn z dopuszczeniem na obszar Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec i Austrii pojawią się w PKP Cargo w sierpniu 2016 roku, a ostatnia – w marcu 2017 roku. Przetarg obejmuje pełne utrzymanie lokomotyw do czasu pierwszej naprawy rewizyjnej (poziom P4) oraz jej wykonanie. Naprawę rewizyjną przeprowadza się po 8 latach lub przejechaniu przez lokomotywę 1,2 mln km.

Zobacz też: Lotnisko w Szymanach wystartuje w 2016 r.

Dotychczas PKP Cargo posiadało tylko jedną własną lokomotywę wielosystemową, a resztę użytkowało na zasadzie dzierżawy.

Elektryczna lokomotywa wielosystemowa jest przystosowana do przejazdu pomiędzy różnymi systemami zasilania bez konieczności zatrzymania pociągu. Pozwala to na sprawną obsługę połączeń transgranicznych w krajach, gdzie występują rożne rodzaje napięć na sieci kolejowej. Dzięki temu przejazd np. pomiędzy Niemcami a Węgrami przez Polskę, Czechy i Słowację może być realizowany przy wykorzystaniu jednej lokomotywy. Lokomotywy wielosystemowe są droższe od jednosystemowych maszyn o kilkanaście procent.(PAP)

krm/ jbr/

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama