reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Mniejsze kolejki na przejściach z Białorusią

Mniejsze kolejki na przejściach z Białorusią

Dzięki zwiększonej częstotliwości odpraw dokonywanych przez białoruskich celników zmniejszyły się kolejki na przejściach granicznych w woj. Podlaskim.

W sobotę wczesnym popołudniem w Kuźnicy kierowcy ciężarówek oczekiwali w kolejce na wyjazd na Białoruś 13 godz., w Bobrownikach - 14 godz. Dobę wcześniej - odpowiednio 6 i 5 godz.

Na obu przejściach kolejki ciężarówek są tradycyjnie dłuższe w weekendy, a w minionych latach dodatkowo czas oczekiwania na wyjazd z Polski znacznie wydłużał się przed Bożym Narodzeniem, bo wiele firm chciało zdążyć z realizacją kontraktów przed końcem roku.

Zobacz też: Test Citroen C4 Cactus 1.2 PureTech 82: w mieście zakwitł kaktus

Do tej pory przejścia graniczne z Białorusią były zakorkowane

Rok temu, na kilka dni przed świętami, w Kuźnicy i Bobrownikach w kolejce tirów trzeba było czekać ok. doby. Zaś ze statystyk Izby Celnej w Białymstoku wynika, że w 2013 roku maksymalny czas oczekiwania na wyjazd z Polski w okresie przedświątecznym wyniósł dla tych przejść odpowiednio: 43 godz. i 36 godz.

Jeszcze gorzej było w 2012 roku. Wtedy spiętrzenie ruchu przedświątecznego miało miejsce w weekend w połowie grudnia, gdy w zimowych warunkach czas oczekiwania sięgał nawet trzech dób.

W tym roku kolejki są krótsze na tyle, że służby graniczne i policja nie musiały jeszcze ani razu tworzyć na drogach dojazdowych tzw. stref buforowych. To rozwiązanie w sytuacji, gdy liczba ciężarówek dojeżdżających do przejść wzrośnie powyżej określonej liczby. W przypadku Kuźnicy - przy liczbie powyżej 550 ciężarówek w kolejce, w przypadku Bobrownik - powyżej 450.

Kolejka jest wówczas dzielona na dwie części. Pierwsza jej część jest sukcesywnie odprawiana, pozostała wstrzymywana. Rozwiązanie ma poprawiać bezpieczeństwo ruchu i stworzyć kierowcom możliwość kilkugodzinnego odpoczynku, bez konieczności stałego pilnowania miejsca w kolejce.

Zobacz też: VAT- stawka 0% dla usługi dopełnienia formalności celnych związanych z eksportem towarów

Na przejściach granicznych z Białorusią kolejki są krótsze choć ruch nie zmalał

Według danych Izby Celnej w Białymstoku, kolejki są krótsze, ale ruch ciężarówek nie zmalał, co mogłoby mieć związek z embargiem rosyjskim na niektóre towary z Polski. Od 1 stycznia do 15 grudnia wyjechało bowiem z Polski przez przejście w Kuźnicy 163 tys. ciężarówek, zaś przez Bobrowniki - 146 tys. ciężarówek. "To dane praktycznie identyczne z 2013 rokiem" - powiedział PAP rzecznik IC w Białymstoku Maciej Czarnecki.

W ocenie celników, kolejki są krótsze, bo więcej odpraw dokonują służby po stronie białoruskiej. "Widzimy dobrą pracę służb granicznych i celników białoruskich, którzy odbierają to, co my odprawiamy" - dodał Czarnecki. W przeszłości bowiem często było tak, że ciężarówki po odprawie polskiej musiały oczekiwać na terminalach na odprawę białoruską. Czas się wydłużał, bo po zapełnieniu terminalu nie można było dokonywać też odpraw po polskiej stronie.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Mniejsze kolejki na przejściach z Białorusią. Fot. Fotolia
Mniejsze kolejki na przejściach z Białorusią. Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama