| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Sprzedaż spółki Port Gdański Eksploatacja

Sprzedaż spółki Port Gdański Eksploatacja

Jest porozumienie w sprawie sprzedaży przez Morski Port Gdańsk, spółki Port Gdański Eksploatacja. Zainteresowani zakupem są konsorcjum firm Węglokoks S.A. i PKP Cargo S.A. oraz Mariner Capital Limited z siedzibą St. Julian's, Malta.

Rzecznik prasowy zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA (ZMPG) Janusz Kasprowicz poinformował PAP w środowym komunikacie, że zostały "zakończone negocjacje i osiągnięte porozumienie z oferentem Mariner Capital Limited z siedzibą St. Julian's, Malta, na zakup spółki Port Gdański Eksploatacja".

Do sprzedaży przeznaczono 100 proc. kapitału zakładowego spółki.

Jak informował wcześniej na swojej stronie internetowej ZMPG, 20 października br. zarząd podjął uchwałę o dopuszczeniu do negocjacji w sprawie nabycia akcji spółki Port Gdański Eksploatacja S.A., konsorcjum firm Węglokoks S.A. i PKP Cargo S.A. oraz Mariner Capital Limited z siedzibą St. Julian's, Malta. Po ocenie ofert, zgodnie z przyjętą procedurą, okres wyłączności (do 17 listopada) w procesie negocjacji został przyznany oferentowi z Malty.

Jak podał rzecznik w komunikacie, "strony przystąpiły do realizacji kolejnych procedur przewidzianych w procesie sprzedaży".

Według informacji PAP, procedura sprzedaży dotyczy zazwyczaj np. doprecyzowania szczegółów związanych z przygotowaniem ostatecznej transakcji, a kolejne etapy sprzedaży muszą być też akceptowane przez np. rady nadzorcze obu spółek, związki zawodowe i Ministra Skarbu Państwa.

Zobacz też: W grudniu 2014 r. wyjedzie mniej Pendolino

Port Gdański Eksploatacja to spółka operatorska skupiająca się przede wszystkim na przeładunkach drobnicowych, w tym kontenerowych oraz masowych. Jest to już ostatnia spółka-córka Portu Gdańsk, która pozostała do sprywatyzowania; to spółka operatorska obsługująca najważniejsze nabrzeża w porcie wewnętrznym. Spółka prowadzi działalność na ośmiu nabrzeżach zlokalizowanych wzdłuż odcinka Martwej Wisły i Kanału Portowego oraz jest wyłącznym przeładowcą na Gdańskim Terminalu Kontenerowym i Wolnym Obszarze Celnym. Działalność realizuje na ponad 90 ha gdańskiego portu.

Spółka Port Gdański Eksploatacja powstała w 1991 r. w wyniku przekształceń własnościowych przedsiębiorstwa państwowego Morski Port Handlowy Gdańsk. Zatrudnia niespełna 500 osób; rocznie przeładowuje ok. 3,5-4 mln ton towarów. W 2013 r. większość stanowiły ładunki masowe: węgiel, koks i zboże.

Na ogłoszenie ZMPG o zbyciu spółki swoje oferty złożyło w sumie pięć firm i konsorcjów.

Zobacz też: Rozbudowa Kraków Airport

Zarejestrowana na Malcie spółka Mariner Capital Limited jest właścicielem terminali kontenerowych w Rydze, Wenecji oraz Durres w Albanii. Zajmuje się budową, zarządzaniem oraz inwestowaniem w terminale morskie. Spółka świadczy także usługi logistyczne.

Na terenie portu morskiego w Gdańsku działają m.in. Terminal Kontenerowy DCT, Baza Paliw Płynnych, Terminal Węglowy i Terminal Przeładunku Gazu Płynnego (LPG). (PAP)

bls/ pz/ gma/

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »