| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Resorty pracy i infrastruktury pomogą przewoźnikom

Resorty pracy i infrastruktury pomogą przewoźnikom

Resorty pracy i infrastruktury pomogą przewoźnikom dotkniętym rosyjskim embargiem. W ministerstwach są przygotowywane rozwiązania prawne wspierające polskie firmy transportowe w takich sytuacjach.

Czy umowa o międzynarodowych przewozach drogowych zostanie wypowiedziana?

Od kiedy na początku sierpnia Rosja nałożyła embargo na niektóre artykuły rolno-spożywcze z UE i z Polski, straty ponoszą polscy przewoźnicy. Jako odpowiedź na niekorzystną dla naszych firm transportowych politykę Rosji pojawiła się z ich strony propozycja wypowiedzenia bądź renegocjacji polsko-rosyjskiej umowy o międzynarodowych przewozach drogowych. Reguluje ona m.in. kwestie zezwoleń drogowych.

Według przewoźników działania strony rosyjskiej idą w kierunku całkowitego zamknięcia rynku dla nich i dlatego – ich zdaniem - należy podobnie postępować wobec strony rosyjskiej.

Zobacz też: Test Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTI 163 KM 4x4

Zwrócą VAT i akcyzę za paliwo?

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju jest za przystąpieniem do rozmów i renegocjowaniem umowy. Wiceszef MIR Zbigniew Rynasiewicz powiedział PAP, że MIR chce zwołania jeszcze w tym roku polsko-rosyjskiej komisji mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych.

Wiceminister przyznał, że rząd chce pomóc tym przewoźnikom, którzy faktycznie ucierpieli w wyniku rosyjskiego embarga. Jego zdaniem Komisja Europejska powinna stworzyć specjalny program dla tej branży. "Mamy trudności, by przekonać Komisję Europejską do tego, by ten sektor mógł uzyskać pomoc ze środków europejskich" - podkreślił.

Zobacz też: Test Toyota Verso 1.6 D-4D Premium

Zapowiedział, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz resort infrastruktury i rozwoju przygotowują rozwiązania prawne wspierające przewoźników. "Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce ponadto pomóc firmom transportowym, które będą wycofywały z ruchu pojazdy o najniższej kategorii ekologiczności" - zaznaczył.

Również w Ministerstwie Finansów – jak mówił wiceminister - trwają uzgodnienia na temat możliwości zwrotu przewoźnikom podatku VAT i akcyzy na zakupione paliwo. "Bank Gospodarstwa Krajowego udziela przewoźnikom gwarancje kredytowe" - dodał. (PAP)

dol/ dym/

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »