reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Odliczenie VAT z faktur otrzymanych od małych podatników

Odliczenie VAT z faktur otrzymanych od małych podatników

Jako firma transportowa współpracujemy z kierowcami posiadającymi (na gruncie ustawy o VAT) status małych podatników. Kierowcy ci prowadzą własne działalności gospodarcze (są to podwykonawcy). Czasami oświadczają nam, że rozliczają się metodą kasową. Kiedy jest możliwe jest odliczenie VAT z faktur otrzymywanych od ww. kierowców?

Mały podatnik to - w świetle ustawy o VAT - podatnik, u którego wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła równowartości 1.200.000 euro. Małymi podatnikami są więc drobni przedsiębiorcy, prowadzący zazwyczaj jednoosobową działalność gospodarczą. W praktyce, niejednokrotnie do kręgu małych podatników należą kierowcy współpracujący z firmami transportowymi. W kontekście odliczania VAT z faktur otrzymanych od takich kierowców, istotne znaczenie ma ustalenie czy wystawiający fakturę kierowca (mały podatnik) rozlicza się z wykorzystaniem tzw. metody kasowej. Stosowanie metody kasowej pozwala małym podatnikom na rozliczanie podatku VAT dopiero po otrzymaniu zapłaty za wykonane świadczenia. Jednocześnie rozliczanie VAT metodą kasową przez małego podatnika wpływa na termin odliczenia VAT przez przedsiębiorcę nabywającego od niego towary bądź usługi.

Zobacz też: Opłata przystankowa a podatek VAT (jest czy go nie ma?)

Ustalenie czy współpracujący z firmą transportową kierowca będący małym podatnikiem stosuje metodę kasową nie powinno nastręczać trudności, gdyż w przypadku rozliczania się metodą kasową, na wystawianej przez kierowcę fakturze znajdzie się adnotacja "metoda kasowa". W przypadku otrzymania faktury z określoną powyżej adnotacją, firma transportowa powinna zwrócić szczególną uwagę na termin, w którym odliczy VAT.      

W świetle przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2014 r. skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego uzależnione jest od łącznego zaistnienia dwóch warunków:

  • po pierwsze, u sprzedawcy towarów bądź usług musi powstać obowiązek podatkowy;
  • ponadto, nabywca powinien dysponować fakturą dokumentującą zakup towarów bądź usług.

Co do zasady, obowiązek podatkowy powstaje w dacie dokonania dostawy towarów bądź wykonania usługi. Jednakże w przypadku świadczeń realizowanych przez małego podatnika rozliczającego się metodą kasową, obowiązek podatkowy powstaje z dniem otrzymania przez małego podatnika należnego wynagrodzenia.

Zatem, firma transportowa korzystająca z usług kierowcy będącego małym podatnikiem (stosującym metodę kasową) będzie mogła odliczyć VAT z wystawionej od kierowcy faktury w okresie, w którym zostaną spełnione dwie przesłanki. Po pierwsze, firma transportowa wypłaci kierowcy wynagrodzenie, w związku z czym po stronie kierowcy powstanie obowiązek podatkowy, a ponadto firma będzie dysponować fakturą wystawioną przez kierowcę. Przy czym nie ma znaczenia, które z wyszczególnionych powyżej zdarzeń nastąpi jako pierwsze.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama