REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczenie VAT z faktur otrzymanych od małych podatników

Odliczenie VAT z faktur otrzymanych od małych podatników.  Fot. Fotolia
Odliczenie VAT z faktur otrzymanych od małych podatników. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jako firma transportowa współpracujemy z kierowcami posiadającymi (na gruncie ustawy o VAT) status małych podatników. Kierowcy ci prowadzą własne działalności gospodarcze (są to podwykonawcy). Czasami oświadczają nam, że rozliczają się metodą kasową. Kiedy jest możliwe jest odliczenie VAT z faktur otrzymywanych od ww. kierowców?

Mały podatnik to - w świetle ustawy o VAT - podatnik, u którego wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła równowartości 1.200.000 euro. Małymi podatnikami są więc drobni przedsiębiorcy, prowadzący zazwyczaj jednoosobową działalność gospodarczą. W praktyce, niejednokrotnie do kręgu małych podatników należą kierowcy współpracujący z firmami transportowymi. W kontekście odliczania VAT z faktur otrzymanych od takich kierowców, istotne znaczenie ma ustalenie czy wystawiający fakturę kierowca (mały podatnik) rozlicza się z wykorzystaniem tzw. metody kasowej. Stosowanie metody kasowej pozwala małym podatnikom na rozliczanie podatku VAT dopiero po otrzymaniu zapłaty za wykonane świadczenia. Jednocześnie rozliczanie VAT metodą kasową przez małego podatnika wpływa na termin odliczenia VAT przez przedsiębiorcę nabywającego od niego towary bądź usługi.

REKLAMA

Zobacz też: Opłata przystankowa a podatek VAT (jest czy go nie ma?)

Ustalenie czy współpracujący z firmą transportową kierowca będący małym podatnikiem stosuje metodę kasową nie powinno nastręczać trudności, gdyż w przypadku rozliczania się metodą kasową, na wystawianej przez kierowcę fakturze znajdzie się adnotacja "metoda kasowa". W przypadku otrzymania faktury z określoną powyżej adnotacją, firma transportowa powinna zwrócić szczególną uwagę na termin, w którym odliczy VAT.      

W świetle przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2014 r. skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego uzależnione jest od łącznego zaistnienia dwóch warunków:

  • po pierwsze, u sprzedawcy towarów bądź usług musi powstać obowiązek podatkowy;
  • ponadto, nabywca powinien dysponować fakturą dokumentującą zakup towarów bądź usług.

REKLAMA

Co do zasady, obowiązek podatkowy powstaje w dacie dokonania dostawy towarów bądź wykonania usługi. Jednakże w przypadku świadczeń realizowanych przez małego podatnika rozliczającego się metodą kasową, obowiązek podatkowy powstaje z dniem otrzymania przez małego podatnika należnego wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem, firma transportowa korzystająca z usług kierowcy będącego małym podatnikiem (stosującym metodę kasową) będzie mogła odliczyć VAT z wystawionej od kierowcy faktury w okresie, w którym zostaną spełnione dwie przesłanki. Po pierwsze, firma transportowa wypłaci kierowcy wynagrodzenie, w związku z czym po stronie kierowcy powstanie obowiązek podatkowy, a ponadto firma będzie dysponować fakturą wystawioną przez kierowcę. Przy czym nie ma znaczenia, które z wyszczególnionych powyżej zdarzeń nastąpi jako pierwsze.

Zobacz też: Refaktura usługi transportu międzynarodowego - stawka VAT

Przykład

REKLAMA

TransX Sp. z. o. zajmuje się świadczenie usług transportu i spedycji. W ramach prowadzonej działalności Spółka nawiązała współpracę z kierowcą będącym małym podatnikiem rozliczającym się metodą kasową - kierowca świadczy na rzecz Spółki usługę kierowania pojazdem. 3 listopada 2014 r. Spółka otrzymała od kierowcy fakturę dokumentującą wykonane przez kierowcę usługi w październiku 2014 r. (na fakturze tej widniała adnotacja "metoda kasowa'). Spółka zapłaciła należne kierowcy wynagrodzenie dopiero 1 grudnia 2014 r. Spółka może odliczyć VAT z faktury otrzymanej od kierowcy w rozliczeniu za grudzień 2014 r., gdyż w tym okresie zostały spełnione obie przesłanki uprawniające do dokonania odliczenia: powstał obowiązek podatkowy podatkowy po stronie świadczącego usługę kierowcy (miało to miejsce w dacie zapłaty przez Spółkę wynagrodzenia, czyli 1 grudnia 2014 r.), a ponadto Spółka dysponowała fakturą (fakturę Spółka otrzymała już w listopadzie 2014 r.).         

Jak wynika z powyższego przykładu, dla powstania prawa do odliczenia VAT z faktur otrzymanych od małych podatników (rozliczających się metodą kasową) decydujące znaczenie ma moment dokonanie zapłaty przez korzystającego ze świadczeń oferowanych przez małego podatnika. Co natomiast w sytuacji gdy należne małemu podatnikowi wynagrodzenie zostanie uregulowane częściowo? W takim przypadku, można będzie odliczyć VAT w tej części, jakiej dotyczy zapłata (pod warunkiem oczywiście posiadania faktury).         

Zobacz też: Stawka VAT na usługi transportu pacjentów

Przykład   

Firma transportowa TXG Sp. z o.o. zleciła kierowcy będącemu małym podatnikiem (rozliczającym się metoda kasową) wykonanie usługi przejazdu w dniu 3 grudnia 2014 r., na trasie z Gdańska do Poznania. 15 grudnia 2014 r. Spółka otrzymała od kierowcy fakturę (na fakturze tej widniała adnotacja "metoda kasowa'). 22 grudnia 2014 r. Spółka zapłaciła na rzecz kierowcy połowę należności określonej na fakturze. Pozostała część wynagrodzenia została wypłacona 2 stycznia 2015 r. W rozliczeniu za grudzień 2014 r. Spółka będzie uprawniona do odliczenia połowy podatku VAT określonego na wystawionej przez kierowcę fakturze, gdyż w odniesieniu do tej części należności powstał obowiązek podatkowy po stronie kierowcy, w związku z jej zapłatą przez Spółkę, a ponadto Spółka dysponowała fakturą. Pozostałą kwotę podatku Spółka będzie mogła odliczyć w rozliczeniu za styczeń 2015 r., kiedy to miała miejsca zapłata brakującej części wynagrodzenia.        

Tekst: Magdalena Kozłowska, Konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA