Znaczenie lotnisk podczas klęsk żywiołowych
Gdy dochodzi do klęski żywiołowej, lotniska stają się krytycznymi węzłami i ważnymi pomostami z punktu widzenia dostarczania pomocy, która ma jak najszybciej dotrzeć do ofiar katastrofy. W sytuacjach krytycznych wzrasta również liczba pasażerów: do takiego zagrożonego regionu przybywają krewni, aby wesprzeć swoich bliskich; z kolei społeczność międzynarodowa wysyła specjalistów niosących pomoc i dostawy; obecne są także media w celu relacjonowania faktów. Gdy podczas udzielania pomocy brakuje właściwego zarządzania, może dojść do powstawania „wąskich gardeł” i zatrzymania dystrybucji doraźnej pomocy.
Zobacz też: Zgłoszenie celne towaru przed przybyciem do portu
reklama
reklama
Program zarządzania klęskami żywiołowymi Deutsche Post
Z tego względu eksperci w dziedzinie lotnictwa największego na świecie operatora logistycznego, jakim jest DHL, prowadzą szkolenia GARD pro bono i zapewniają odpowiednie materiały szkoleniowe. Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), ze swoją rozbudowaną obecnością na poziomie krajowym i wieloletnim doświadczeniem w zakresie wspierania krajowych wysiłków na rzecz rozwoju, zarządza projektem, koordynuje go z władzami rządowymi i zapewnia środki na pokrycie kosztów organizacji warsztatów.
Koncepcja GARD uzupełnia program zarządzania kryzysowego Deutsche Post DHL, który obejmuje również zespoły DHL ds. szybkiego reagowania w przypadku klęsk żywiołowych (DRT). Zespoły DRT zapewniają wsparcie logistyczne w portach lotniczych w następstwie katastrofy naturalnej i zostały wysłane w tym celu już ponad 25 razy od swojego powstania w 2005 roku. Zespoły DRT, w ścisłej współpracy z ONZ, pomagają utrzymać stały przepływ towarów pomocowych napływających do portów lotniczych na terenie dotkniętym klęską żywiołową. Zarówno GARD, jak i zespoły DRT, stanowią część programu odpowiedzialności społecznej Grupy Kapitałowej "Living Responsibility". Oba programy są prowadzone we współpracy z UNDP i/lub UN OCHA i są oferowane bezpłatnie.
Zobacz też: Wpływ pogody na działalność firm transportowych
Program "Lotniska przygotowane na klęskę żywiołową" (GARD)
Podczas warsztatów GARD, pracownicy lotnisk i krajowi przedstawiciele korpusu zarządzania kryzysowego rządu krajowego dowiadują się, jakie mechanizmy są skuteczne po wystąpieniu klęski żywiołowej; które podmioty społeczności międzynarodowej - na przykład ONZ - podejmują działania; poznają zakres i czas reagowania kryzysowego; oraz procesy, które są osadzone w ciągłym ruchu. Szczególny nacisk kładzie się na ocenę zdolności lotniska, na którym pracuje uczestnik, w tym potencjalnych możliwości składowania towarów pomocowych, dostępnego personelu i sprzętu oraz wymogów technicznych i odpowiednich rozwiązań alternatywnych. Do tej pory warsztaty GARD przeprowadzono w Armenii, Bangladeszu, Salwadorze, Indonezji, Libanie, Nepalu, Panamie, Peru, na Filipinach i w Turcji, i przeszkolono co najmniej 430 osób. Zainteresowanie nimi znacznie wzrosło i następne warsztaty zaplanowano we wrześniu w Jordanii.