reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Ułatwienia dla ruchu Tax Free w Medyce

Ułatwienia dla ruchu Tax Free w Medyce

Wyodrębnienie pasów dla podróżnych przekraczających granicę z wykorzystaniem Tax Free oraz rozszerzenie strefy Hot Spot to tylko niektóre z nowych udogodnień wprowadzanych na przejściu granicznym w Medyce.

Zainteresowanie cudzoziemców możliwością odzyskania podatku VAT za zakupione w UE towary powoduje, że Służba Celna systematycznie wprowadza ułatwienia dla podróżnych, którzy przekraczają przejścia graniczne w ruchu Tax Free. Wiele rozwiązań wdrożonych przez Służbę Celną przyczyniło się do tego, że odprawa na granicy w ramach ruchu Tax Free, przebiega sprawnie, a czas jej przekroczenia jest ograniczony do niezbędnego minimum.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podróżnych wywożących towary w ramach Zwrot VAT dla podróżnych, od 13.08 br. na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce, wprowadzone zostały zmiany w organizacji kontroli w ruchu TAX FREE. Polegają one m.in. na wyodrębnieniu z pasa nr 5 dwóch pasów ruchu przeznaczonych do obsługi dokumentów Tax Free w wersji elektronicznej oraz do obsługi  dokumentów w stosunku do towarów wywożonych w autokarach. Ponadto kontrola towarów wywożonych na dokumentach przedstawianych w wersji papierowej wykonywana jest na pasie nr 6.

Zobacz też: Doładunki i przeładunki bez udziału Służby Celnej

Dodatkowo, dla podróżnych, którzy sami bądź za pośrednictwem sprzedawców zarejestrowali elektronicznie posiadane dokumenty Tax Free, Służba Celna w Medyce przygotowała dodatkowe stanowisko, na którym kontrola towarów wywożonych przez podróżnych, wykonywana jest w pierwszej kolejności (priorytetowo). Zachęcając podróżnych do dokonywania  zgłoszeń w formie elektronicznej, zwiększony został także  sygnał „hot spot" do około 300 metrów.

Służba Celna  ocenia, że zastosowanie nowej organizacji ruchu już teraz przyniosło następujące efekty: czytelny, bezkolizyjny i bezpośredni dojazd do pasa ruchu e-Service oraz dojazd do pasa ruchu nr 6 do obsługi dokumentów w formie papierowej, bezkolizyjny przejazd autokarów wywożących towary z zastosowaniem dokumentów Tax Free (priorytetowa kontrola),zwiększenie obsługi liczby pojazdów w obrębie strefy kontrolnej na przejściu granicznym.

Od początku tego roku, funkcjonariusze Służby Celnej odnotowali na podkarpackich przejściach granicznych ponad 533 tys. dokumentów Tax Free o wartości blisko 700 mln zł. Największym zainteresowaniem podróżnych cieszą się materiały budowlane, części samochodowe, meble, art. chemiczne, sprzęt RTV i AGD.

Zobacz też: Eksport za pośrednictwem innego kraju członkowskiego UE, a VAT

Służba Celna w województwie podkarpackim zaobserwowała, że najwięcej podróżnych zainteresowanych możliwością odzyskania podatku za dokonane w Polsce zakupy, przekroczyło granicę w Medyce. Każdego dnia celnicy rejestrują tu ponad tysiąc dokumentów Tax Free, zaś na pobliskim przejściu granicznym w Korczowej- średnio 800.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku Służba Celna na Podkarpaciu odnotowała niemal milion dokumentów, na podstawie których podróżni wywieźli na Ukrainę zakupione w UE towary  o łącznej wartości ponad 1,2 mld złotych.  Wg badań przeprowadzonych przez rzeszowski urząd statystyczny, to właśnie cudzoziemcy przekraczający granicę z Ukrainą, ponieśli największe wydatki (58,2 %), w porównaniu do wszystkich cudzoziemców przekraczających polsko-rosyjską i polsko-białoruską granicę (dane za III kw.2013 r.). Średnie wydatki 1 cudzoziemca w tym okresie wynosiły na Podkarpaciu 662 zł.

Źródło: Służba Celna

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Artowicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama