reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Priorytetowa odprawa autobusów z dziećmi i młodzieżą

Priorytetowa odprawa autobusów z dziećmi i młodzieżą

Służba Celna wprowadziła kolejną funkcję systemu rezerwacji odpraw eBooking BUS. Przewoźnik może priorytetowo zarezerwować na konkretną godzinę odprawę autobusu lub busa, którego pasażerami są w min. 70% dzieci i młodzież.

Na czym polega priorytetowa odprawa autobusu z dziećmi?

Służby graniczne udostępniły nową funkcjonalność elektronicznego systemu rezerwacji odpraw eBooking BUS. Nowość polega na uruchomieniu zakładki „przewóz dzieci i młodzieży", dzięki której organizatorzy zorganizowanych przewozów autokarowych będą mogli skorzystać z możliwości zarezerwowania priorytetowo odpraw autokarów z dziećmi. Usługa dotyczy autokarów i busów przewożących ponad 70% dzieci i młodzieży do siedemnastego roku życia. Dodatkowo rodzice, przewodnicy, biura podróży lub inni organizatorzy wyjazdów uzyskały możliwość dokładnego ustalenia terminu odprawy. Służby będą przygotowane, żeby autokar z dziećmi odprawić priorytetowo. Jeżeli na konkretny termin zostanie zgłoszonych wiele pojazdów, służby skierują do ich obsługi większą liczbę funkcjonariuszy. Z systemu można pobrać i wydrukować specjalny znak graficzny, który po umieszczeniu za szybą autokaru sprawia, że jest on łatwiej identyfikowalny dla służb granicznych.

Zobacz też: Nowe obowiązki dla przewoźników wwożących towary do Unii Celnej

Co to jest system eBooking Bus?

System eBooking Bus, opracowany przez warmińsko-mazurską Służbę Celną umożliwia elektroniczne powiadomienie Służby Celnej, a także Straży Granicznej o planowanym przyjeździe autobusu przewożącego zorganizowane grupy turystyczne. Informacja zawierająca m.in. listę pasażerów musi dotrzeć na granicę z wyprzedzeniem. Z systemu można skorzystać na wszystkich przejściach granicznych obsługujących ruch autokarowy.

System działa już drugi rok, ale stale wprowadzane są do niego nowe rozwiązania. Jest dostępny na stronie internetowej www.granica.gov.pl

Dotychczas, dzięki zgłoszeniu w systemie eBooking BUS, autokary i busy przewożące zorganizowane grupy szybciej przekraczały granicę, ponieważ służby graniczne, wykonując wcześniej część czynności kontrolnych (np. analizę ryzyka), szybciej je odprawiały. Dzięki temu czas na niezbędną obsługę skrócił się ponad trzykrotnie. Średni czas odprawy autokaru skrócił się z ok. 30 do poniżej 10 minut.

Zobacz też: Usługi transportu towarów świadczone na rzecz kontrahenta unijnego poza terytorium kraju - rozliczenie VAT

Obecnie można również zarezerwować dokładny czas odprawy, co pozwala na lepszą organizację czasu przejazdu przez granicę. Autokar zabukowany w systemie może dotrzeć na granicę kilka minut przed zaplanowaną odprawą, a podróżni spędzają mniej czasu na granicy. Decyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku większej liczby zgłoszeń, system proponuje inną godzinę. Wyjątkiem są autokary przewożące dzieci i młodzież, które są odprawiane priorytetowo.

Źródło: Służba Celna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama