| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Świadectwo Upoważnionego Przedsiębiorcy

Świadectwo Upoważnionego Przedsiębiorcy

Dzięki Świadectwu Upoważnionego Przedsiębiorcy (certyfikat AEO) przedsiębiorcy mogą skorzystać z szeregu ułatwień w kontaktach ze służbami celnymi.

Świadectwo Upoważnionego Przedsiębiorcy AEO to certyfikat celny, przyznawany przez służby celne Unii Europejskiej przedsiębiorcom, których działalność jest oparta na przepisach wspólnotowego prawa celnego. Dokument ten daje gwarancję, że posiadający go podmiot gospodarczy jest wiarygodny dla organów celnych na terenie całej Unii Europejskiej. Świadectwo to potwierdza również pozytywny wizerunek przedsiębiorcy w środowisku biznesowym.

Status AEO uprawnia do korzystania z szeregu ułatwień odnoszących się do kontroli celnej – takich jak: mniejsza liczba kontroli fizycznych i kontroli dokumentów, priorytetowe traktowanie przesyłki wytypowanej do kontroli, możliwość przeprowadzenia kontroli w innym miejscu niż urząd celny, łatwiejszy dostęp do procedur uproszczonych.

Zobacz też: Inteligentny system transportu

We wtorek (17 czerwca 2014 r.) dyrektor Izby Celnej w Katowicach insp. Włodzimierz Wołczew wręczył prezesowi zarządu Węglokoks S.A. Jerzemu Podsiadło Świadectwo Upoważnionego Przedsiębiorcy AEO.

Przedsiębiorstwo Węglokoks S.A. jest czołowym europejskim dostawcą paliw stałych i największym polskim eksporterem węgla, obecnym na rynkach światowych od ponad 60 lat.
Węglokoks S.A. zbudował silną grupę kapitałową działającą w szeroko rozumianym sektorze okołogórniczym. W skład Grupy Kapitałowej Węglokoks wchodzi kilkanaście firm w tym min.: Huta Łabędy, Węglokoks Kraj i Centrala Zbytu Węgla Węglozbyt. Węglokoks S.A. jest również największym udziałowcem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, który zarządza Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice.

Zobacz też: Wpływ sytuacji w Ukrainie na polski transport

Funkcjonariusze Służby Celnej aktywnie wspierają przedsiębiorców i zachęcają ich, by pozyskiwali świadectwa AEO. Przed wydaniem tego dokumentu, celnicy przeprowadzają w przedsiębiorstwie bezpłatny audyt. Certyfikat może być przyznany każdemu przedsiębiorcy z siedzibą na obszarze Unii Europejskiej i pod warunkiem spełnienia kryteriów, o których mowa we Wspólnotowym Kodeksie Celnym. Do tych kryteriów należą:  odpowiedni system zarządzania ewidencjami handlowymi, w razie potrzeby transportowymi, udokumentowana wypłacalność, odpowiednie standardy bezpieczeństwa i ochrony oraz przestrzeganie wymogów celnych.

Źródło: Materiały prasowe Izby Celnej w Katowicach

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK