reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Czym jest interwencja główna w postępowaniu sądowym

Czym jest interwencja główna w postępowaniu sądowym

Interwencja główna jest odrębnym powództwem wytoczonym przez osobę trzecią – zwaną interwenientem głównym – przeciwko obu stronom już toczącego się procesu o ten sam przedmiot lub prawo.

Celem tej instytucji jest zapobieżenie sprzeczności orzeczeń sądowych dotyczących tej samej rzeczy lub prawa, ułatwienie i przyspieszenie dochodzenia roszczeń interwenientowi głównemu, usprawnienie i obniżenie kosztów wymiaru sprawiedliwości. Umożliwia ona skumulowanie różnych żądań od dwóch podmiotów w jednym procesie. Równocześnie wprowadza także zmianę właściwości miejscowej umożliwiającą rozpoznanie przez jeden sąd dwóch spraw cywilnych, które w innej sytuacji toczyłyby się przed różnymi sądami.

Interwencja główna możliwa jest wyłącznie w postępowaniu rozpoznawczym procesowym. Równocześnie należy pamiętać, iż zgłoszenie interwencji głównej nie jest możliwe w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz innych sprawach wynikających z odwołań od decyzji administracyjnych. Niedopuszczalne jest także jej zgłoszenie w toku postępowania uproszczonego, w postępowaniu nakazowym czy upominawczym (gdyż ich przedmiotem są roszczenia pieniężne oraz świadczenia innych rzeczy zamiennych, zatem brak tożsamości przedmiotu, koniecznej do wytoczenia interwencji głównej).

Powództwo interwencyjne może wytoczyć wyłącznie osoba trzecia, której to przysługuje samoistne prawo podmiotowe do rzeczy, niezależnie od prawa strony procesu toczącego się o tę rzecz. Interwencja główna dotyczyć musi więc tego samego prawa co proces pierwotny. W konsekwencji przedmiot żądania interwenienta głównego musi pokrywać się z przedmiotem żądania powoda, choć sam jego zakres może być węższy.

Pozwanymi w procesie interwencyjnym są oczywiście powód i pozwany z procesu pierwotnego. Przy czym, jeśli po jednej ze stron występowało dotychczas współuczestnictwo procesowe, to konieczne będzie w procesie interwencyjnym pozwanie wszystkich współuczestników, lub – przy współuczestnictwie formalnym – tylko tych, których dotyczy roszczenie interwencyjne.

Pozew przy powództwie interwencyjnym musi spełniać wszystkie wymogi formalne przewidziane w art. 187 Kodeksu postępowania cywilnego. Podlega on również normalnej opłacie sądowej. Pozew taki należy wnieść do sądu rozpoznającego proces pierwotny. Sąd ten z miejsca staje się sądem właściwym do rozpoznania powództwa interwencyjnego.
Na sam koniec warto również wskazać na ramy czasowe możliwości wystąpienia z interwencją główną. Mianowicie wytoczenia powództwa interwencyjnego może nastąpić wyłącznie do chwili zamknięcia rozprawy w pierwszej instancji (w procesie pierwotnym). Jako termin początkowy przyjmuje się zaś chwilę doręczenia odpisu pozwu pozwanemu w procesie pierwotnym.

Tekst: Krzysztof Gładych,radca prawny

Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych
Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Czym jest interwencja główna w postępowaniu sądowym © Corgarashu - Fotolia.com
Czym jest interwencja główna w postępowaniu sądowym © Corgarashu - Fotolia.com

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama