| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Najnowsze trendy w transporcie

Najnowsze trendy w transporcie

Według ekspertów badających rynek transportowy, w ubiegłym roku zwiększyło się zainteresowanie transportem krajowym względem zagranicznego. Jakie jeszcze trendy można było zaobserwować w składanych zamówieniach transportowych?

Serwis Oferteo.pl, który łączy poszukujących produktów oraz usług z ich dostawcami, przeprowadził analizę złożonych do nich ponad 9 300 zapytań ofertowych. Wynika z nich, że najczęściej przewożone ładunki to samochody, materiały budowlane oraz maszyny i urządzenia. 53,7% Ankietowanych planuje transport na terenie naszego kraju, a ciężar przewożonego ładunku mieści się w przedziale od 1 do 10 ton.

Według zapytań złożonych w serwisie Oferteo.pl głównie zapotrzebowanie jest na transport samochodowy krajowy. Zainteresowanie transportem międzynarodowym wynosi 46,3%. Obejmuje on zarówno import oraz eksport do Polski jak i transport na terenach państw zagranicznych.

Jeżeli chodzi o przewożony ciężar, aż 35,9% respondentów odpowiedziało, że będzie mieścił się w przedziale od 1 do 10 ton. W następnej kolejności ładunek nie będzie przekraczał 1 tony (34%) oraz zmieści się od 10 do 20 ton (26%). Najmniej ankietowanych zdeklarowało się na przewóz towarów od 20 do 50 ton – 3,3% jak i na ponad 50 ton 0,8%. W przypadku transportu w Polsce wyniki plasują się na podobnych miejscach mając podobne wyniki. 

Jak wynika z analizy serwisu Oferteo.pl użytkownicy byli najbardziej zainteresowani przewozem ładunku na terenach województwa śląskiego i mazowieckiego oraz pomiędzy województwami dolnośląskim a mazowieckim oraz dolnośląskim a śląskim. Z danych serwisu wynika, że na terenie Polski transportuje się przede wszystkim materiały budowlane (10,2%). W następnej kolejności są materiały sypkie oraz maszyny i urządzenia.

Import do Polski znajduje się na drugim miejscu biorąc pod uwagę kierunek transportu. Mówi o tym, co czwarte zapytanie użytkowników (26,5%). Najczęściej ładunki transportowane są z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Francji. Większość tych towarów to samochody(26%) oraz maszyny i urządzenia. W tym przypadku także dominują ładunki o ciężarze od 1 do 10 tony (58,1%).
Jeżeli chodzi o eksport towarów zapytania stanowią 18,1%. Najczęściej wymienianymi państwami do wywozu były Niemcy, Wielka Brytania, Francja oraz Włochy. Respondenci oświadczyli, że ładunek będzie mieścił się w przedziale od 1 do 10 ton (35,9%) i w większości przypadków będą to materiały budowlane (11,4%).

Za pośrednictwem Oferteo.pl użytkownicy szukali również firm transportowych gotowych wykonać zlecenie na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii lub między dwoma sąsiadującymi państwami. Zapytania dotyczyły głównie przewozu samochodów, materiałów budowlanych oraz przeprowadzek o łącznym ciężarze od 10 do 20 ton(39,7%).
Co piąty użytkownik serwisu zakłada, że realizacja usługi potrwa aż dwa tygodnie. Firmy korzystające z takich usług chciałyby, aby załadunek i rozładunek towarów odbył się w ciągu tygodnia (61%), a jeszcze lepiej z dnia na dzień(11,5%). Najgorzej jest jednak z czasem przewozu stosunkowo małych towarów. Jego realizacji może się wydłużyć, ponieważ firmy nie przewożą pojedynczej palety tylko ładują ja wraz z towarem innych klientów. Dlatego też czas transportu jest uzależniony od ilości klientów, których ładunki będą przewożone łącznie oraz od kolejności rozładunku.

Zapytanie o transport głównie składane jest z siedmiodniowym wyprzedzeniem (85%).W pozostałych przypadkach tyle samo respondentów wskazało, że załadunek ich towaru będzie możliwy dopiero za tydzień lub minimum dwa tygodnie( w obu po 7,5%).

Według specjalistów serwisu Oferteo.pl spada zainteresowanie transportem międzynarodowym w porównaniu do roku ubiegłego, jednak stale wzrasta ilość zapytań pojawiających się w serwisie. Dziennie ich średnia liczba to 39. Złożone są one przez osoby, które chcą zlecić przewóz ładunku. Dlatego też potrzeba na zlecenia tego typu jest duża, także firmy zajmujące się transportem, mogą śmiało wykorzystać tkwiący w tym potencjał.

Źródło: Materiały prasowe Oferteo.pl

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK