| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Czym się zajmują integratorzy transportowi?

Czym się zajmują integratorzy transportowi?

Ostatnio na rynku usług ekspresowej dystrybucji coraz częściej można spotkać integratorów transportowych. Czym się zajmują i do kogo skierowane są ich usługi?

W przypadku outsourcingu bardzo popularna jest koncepcja „One stop shopping”, a więc możliwość korzystania z różnego rodzaju usług u jednego operatora, oferującego rozwiązania kompleksowe, pozwalające na rzeczywistą integrację systemów logistycznych klienta i dostawcy. Dlatego w ostatnich latach właśnie na rynku usług ekspresowej dystrybucji liczą się przede wszystkim tzw. integratorzy. Są to firmy, które oferują kompleksowe usługi, będąc w stanie w pełni odpowiedzieć na najbardziej nawet złożone potrzeby klienta. Wystarczy choćby poddać analizie ofertę TNT: obok tradycyjnie oferowanych usług ekspresowego transportu przesyłek (dokumentowych, paczek oraz dużych frachtów), potocznie nazywanych usługami kurierskimi i realizowanymi zwykle transportem lotniczym, znajdują się również ekonomiczne usługi transportu drogowego. Firma może zrealizować dowolną usługę wymagającą specjalistycznej wiedzy - począwszy od aranżacji skomplikowanych transportów, po szeroko rozwinięty wachlarz usług specjalistycznych – m.in. transportu przesyłek niebezpiecznych, aranżowania czarterów lotniczych na indywidualne zlecenie. 

Na polskim rynku działają zarówno ogromni, międzynarodowi integratorzy transportowi, jak i mniejsze, rodzime firmy. Geneza tych ostatnich sięga nieodległych czasów, gdy wiele firm szukało oszczędności. W rezultacie wiele przedsiębiorstw likwidowało działy transportowe i zaczynało korzystać z lokalnych firm przewozowych, powstających na bazie likwidowanego majątku. Odchodzący pracownicy posiadając know-how zakładali własne firmy i świadczyli usługi swoim wcześniejszym pracodawcom. Niewielkie podmioty bez większych problemów - z racji małego zaangażowania kapitałowego i braku rozbudowanej infrastruktury - były w stanie sprostać bardzo rygorystycznym warunkom cenowym. Dziś na rynku wciąż działa wiele takich małych firm posiadających kilka samochodów i obsługujących kilku klientów.
Jednak standardy niezmiennie kształtują najwięksi dostawcy usług transportowych. Firmy te dysponują rozbudowanymi systemami doręczeń - dzięki nim możliwe staje się doręczenie towaru w ciągu krótkiego czasu, bez względu na konfigurację miejsca odbioru i dostawy. Obserwując zmiany procesów dostaw w krajach UE, które wskazują na rosnące zainteresowanie płynnymi dostawami charakteryzującymi się zdefiniowanymi terminami doręczeń, możemy spodziewać się, że w najbliższym czasie podobny trend zostanie utrzymany w Polsce.

Tekst przygotowany przez ekspertów TNT Express

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK